2019’dan Sonra Geleceğin Meslekleri Neler Olucak? Bu Mesleklerin Tanımları, İş Durumları ve Gelişimleri

2016’dan 2026 ‘ya Doğru Gelişen Gelecekte Potansiyeli Yüksek Meslekler

Gelecek için en iyi kariyer hangileridir? Her şey nasıl değişecek? Bugünün yarının işlerine hazırlık yapmak mümkün mü? Birçoğumuz bu sorular için kesin cevaplar almak isteriz. Ancak, elbette, hiç kimse geleceğin neye sahip olduğunu kesin olarak söyleyemez. Yapabileceğimiz en iyi şey geçmiş ve mevcut eğilimlere dayanarak eğitimli tahminler yapmaktır. Yine de, eğitimli tahminler bile bazı şaşırtıcı olasılıkları hayal etmemize yardımcı olabilir.

İşte bildiğimiz bir şey var: Değişim devam edecek. Amerika ve dünyanın geri kalanı sosyal, kültürel, ekonomik, çevresel ve teknolojik değişimler yaşayacak. Bu değişikliklerden bazıları öngörülebilir (iklim değişikliğinin olası etkisi gibi). Ancak çoğu tahmin edilemez. Herhangi bir uyarı olmadan yeni zorluklar ortaya çıkabilir. Ve “mutlu kazalar” uzun zamandır devam eden sorunları çözen olumlu yeni keşiflere yol açabilir.

Bu nedenle, gelecek için en iyi işleri tahmin etmek, her tür değişkenin karmaşık ve şaşırtıcı şekillerde etkileşime gireceğini anlamayı gerektirir. Yarının işlerinin çoğu muhtemelen bugünün bilimsel ve teknolojik gelişmelerinden kaynaklanacak. Ancak geleceğin çoğu işi muhtemelen henüz mevcut değildir ve çoğu hayal bile edilmemiştir. Aslında, bir tahmine göre, bugünün anaokulu öğrencilerinin neredeyse üçte ikisi sonunda mevcut olmayan mesleklere sahip olacak.

Tabii ki, bugünün mesleklerinin birçoğu geleceğin bir parçası olmaya devam edecek, fakat onlar da her şey gibi değişime uğrayacaklar. Ve birçok meslek tamamen yeni bir şeye dönüşecek – ya da tamamen ortadan kalkacak. Düşünmesi, görselleştirmesi bile çok fazla. Sonuçta, çoğumuz değişime ve belirsizliğe karşı doğal bir dirence sahibiz. Statüko konusunda biraz güvende veya rahat hissedebiliriz.

Bu yüzden aşağıda listelenen 51 gibi kariyer olanaklarını araştırmak ve hayal etmek için ödeme yapabilir. Geleceğin en ilginç veya akla gelebilecek senaryolarına hazırlanmak için yeni yollar öne çıkarabilir veya uyarlamak isteyebileceğiniz yollar önerebilirler. Birçok meslek kategorisi zaten değişiyor ve birbiriyle örtüşüyor, bu da hızlanabilecek bir süreç. Ama bunun seni ezmesine izin verme. Bu makale size düşünmeye başlamanız için birkaç iyi kariyer seçeneği gösterecektir.

Tabii ki, bugünün mesleklerinin birçoğu geleceğin bir parçası olmaya devam edecek, fakat onlar da her şey gibi değişime uğrayacaklar. Ve birçok meslek tamamen yeni bir şeye dönüşecek – ya da tamamen ortadan kalkacak. Düşünmesi, görselleştirmesi bile çok fazla. Sonuçta, çoğumuz değişime ve belirsizliğe karşı doğal bir dirence sahibiz. Statüko konusunda biraz güvende veya rahat hissedebiliriz.

Bu yüzden aşağıda listelenen 51 gibi kariyer olanaklarını araştırmak ve hayal etmek için ödeme yapabilir. Geleceğin en ilginç veya akla gelebilecek senaryolarına hazırlanmak için yeni yollar öne çıkarabilir veya uyarlamak isteyebileceğiniz yollar önerebilirler. Birçok meslek kategorisi zaten değişiyor ve birbiriyle örtüşüyor, bu da hızlanabilecek bir süreç. Ama bunun seni ezmesine izin verme. Bu makale size düşünmeye başlamanız için birkaç iyi kariyer seçeneği gösterecektir.


Bugün elde edebileceğiniz en iyi kariyerlerin yanı sıra daha fütüristik olanlara da göz atın:

 • Zaten var olan işler
 • Zaten var olmayan işler (ama muhtemelen olacak)
 • Bir çok iş için talebi ne getireceğini merak etmek ? Geleceğin en iyi kariyerlerinden bazıları aşağıdakilerden dolayı iyi seçenekler olabilir:
 • Biyomedikal gelişmeler ve daha akıllı makineler
 • Kültürel, demografik ve ekonomik değişiklikler
 • Küresel zorluklar ve krizler
 • İnsanları tavır almaya ve keşfetmeye iten güçler

Halihazırda Var Olan İşler
Günümüzde pek çok esnaf ve profesyonel meslektaşı yoğun talep görmekte ve önümüzdeki birkaç on yıl içinde büyük fırsatlar elde etmeye devam edecektir. Diğer çalışanlar teknoloji ve kültürel değişimin öncü işlerinde çalışıyorlar. Onlar için fırsatlar yaygın değil, ancak çok yakında olabilir. Aşağıdaki örnekler, gelecek için en iyi kariyer olabilecek birçok mevcut işi temsil etmektedir.

2016 Yılından 2026ya En Hızlı Büyüyen Meslekler İlk 15 Listesi  
Güneş Enerjisi Teknisyenliği %105
Rüzgar Enerjisi Teknisyenliği %96
Ev Sağlığı Asistanlığı %47
Kişisel Bakım Asistanlığı %39
Hemşire Pratistenliği %37
İstatistikçiler %36
Fizik Tedavi Asistanlığı %34
Uygulama Aplikasyon Yazılım Geliştiriciler %31
Matematikçiler %31
Fiziki Terapi Asistanlıkları %29
Bisiklet Tamirciliği %29
Genetik Müşavirleri %29
Tıbbi Asistanlar %29
Mesleki Terapi Asistanlığı %29
KAYNAK: Amerikan Emek İstatistikleri – Meslek Araştırmaları – 2016-2026  

2026’a Doğru Gelişecek 50 Meslek

 1. Güneş Enerjisi Teknisyeni
  Rüzgar enerjisi gibi, güneş enerjisi de insanlığın temiz enerji geleceğine geçişinin önemli bir parçası olmaya devam edecektir. Güneş enerjisinin maliyeti her geçen yıl düşmeye devam ediyor, bu nedenle işletmeler ve ev sahipleri için çok daha uygun hale geliyor. Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde, güneş enerjisi teknisyenleri, büyümekte olan bir sektörde pozitif bir fark yaratan istikrarlı istihdamın tadını çıkarıyor. ABD’de, on yıl boyunca 2016’dan 2026’ya kadar yaklaşık 30.000 güneş teknisyeni işi kullanılabilir.
 2. Rüzgar Enerjisi Teknisyeni
  İklim değişikliği, bildiğimiz gibi dünyaya ciddi şekilde zarar verme tehdidi altında, temiz enerji kaynaklarına geçmek daha önemli hale gelecektir. Karbon ve metan emisyonlarını azaltmak, petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıt kaynaklarından uzaklaşmak anlamına gelir. Bu, rüzgar enerjisinin geleceğin büyük bir parçası olacağı anlamına geliyor. Zaten çok büyüyen bir endüstri. Ve muhtemelen daha da büyüyecek, bu da dev rüzgar türbinlerinin kurulumunda, bakımında ve onarımında yardımcı olmak için yetenekli teknisyenlerin gerekli olacağı anlamına geliyor. 2026’da sona eren on yıl boyunca rüzgar enerjisi teknisyenleri için yaklaşık 14.000 iş ilanı üretilebildi. Bu alandaki medyan maaş 2018.3’te 54.370 dolardı.
 3. Hemşire Pratisyenliği
  Yaşlanan ve daha uzun yaşayan bir nüfus nedeniyle, sağlık sistemi artan hasta akışına ayak uydurmakta zorlanabilir. Birçok bölge doktorların ciddi sıkıntısı yaşayabilir. Çeşitli akut ve kronik rahatsızlıkları olan hastaları teşhis etme ve tedavi etme konusunda daha fazla hekim dışı sağlık profesyoneline ihtiyaç duyacaklar. Lisans düzeyinde doğru türde bir ileri eğitim gören kayıtlı hemşireler hemşire uygulayıcılar olabilir ve bu boşluğu doldurmada yardımcı olabilir. 2018 yılında, hemşire uygulayıcıları için yıllık ortalama ücret 107.030 dolardı. Ve 2016-2026 arasında, yaklaşık 144.000 iş ilanından yararlanabildiler.
 4. Yazılım Geliştirici
  Bilgisayarlar, robotlar ve mobil cihazlar, üzerinde çalıştığı karmaşık donanıma hayat veren iyi tasarlanmış bir yazılım olmadan işe yaramaz. İnternet büyüdükçe ve makineler bize ve birbirimize daha akıllıca ve daha fazla bağlandıkça, yetenekli yazılım geliştiricilere olan ihtiyaç artacaktır. Özellikle mobil uygulama geliştirme, 2020 ve sonrası için en iyi kariyerlerden biri olarak kabul edilir. Aslında, yaklaşık 1.2 milyon toplam iş açılışının 2016 ve 2026 arasında yazılım geliştirme alanında mevcut olacağı öngörülmektedir. 2018’deki uygulama yazılımı geliştiricileri için yıllık ortalama ödeme 201.800.000 ABD Doları’dır.
 5. Fiziki Terapist
  Toplumumuzda daha yaşlılarla birlikte fizik tedavi uzmanlarına olan ihtiyaç artacaktır. Birçok yaşlı, bazı yaşlarda fiziksel rehabilitasyon, ağrı yönetimi, hareketlilik yardımı veya terapötik tedavi gerektiriyor. 2016’dan 2026’ya kadar, fizyoterapistler için yaklaşık 177.000 iş mevcut olabilir. Fiziksel terapist yardımcıları için ilave 147.000 iş açılabilir. 2018 yılında, fizik tedavi uzmanları için medyan maaş 87.930,3 dolardı.
 6. Kayıtlı Hemşire (RN)
  Toplamda, 2016 ve 2026 arasında RN’ler için iki milyondan fazla işin olması beklenmektedir. Yaşlı nüfusun çoğu bölgesinde ne kadar hızlı büyüdüğü göz önüne alındığında, bu sayı şaşırtıcı olmamalıdır. Her ihtimalde, teknolojik gelişmeler ve tıbbi gelişmeler nedeniyle rolleri biraz değişse bile, RN’ler on yıllar boyunca yüksek talep görmeye devam edecektir. 2018’de RN’ler için medyan maaş 71.730.3 dolardı.
 7. Sağlık Hizmetleri Müdürü
  Sağlık sektörü önümüzdeki on yılda diğer birçok sektörden daha fazla değişikliğe uğrayabilir. Her sağlık ve sağlık kuruluşu, sağladıkları hizmetlerin kalitesini ve verimliliğini artırırken, yasal, düzenleyici ve teknolojik değişikliklere uyum sağlamalarına yardımcı olacak çok bilgili liderlere ve yöneticilere ihtiyaç duyacaktır. Sağlık ve sağlık hizmetleri yöneticileri, 2018’de yıllık ortalama 99.730 dolarlık kazanç elde etmişlerdir.
 8. Veri Analisti
  Hesaplama ilerlemeleri ve daha fazla takip ve ölçüme yönelik kültürel bir değişim sayesinde, her yıl toplanan veri miktarı şaşırtıcı miktarda artmaktadır. Artık her türden kuruluşlar, birçoğunun tüm bunların ne anlama geldiğini anlamalarının zorlaştığı çok ayrıntılı bilgi toplama yeteneğine sahip. Yalnızca ihtiyaç duydukları verileri toplayamayan, aynı zamanda nokta kalıplarını belirleyen, geçmiş ve mevcut eğilimleri belirleyen ve gelecekteki olasılıkları tahmin edebilecek profesyonellere ihtiyaçları var. Veri analistleri için medyan maaş 58987,5 ABD dolarıdır.
 9. Dijital İçerik Uzmanı
  Daha sağlamlaşmaya devam eden önemli kültürel devrimlerden biri, daha dinamik, dijital, etkileşimli ve talep üzerine medyaya yönelmedir. Tüketmek istediğimiz hemen hemen her türlü bilgi ya da eğlenceye sürekli bağlı kalmamızı sağlayan dijital cihazlar nedeniyle, gürültüyü kıran taze içeriğe olan ihtiyaç hiç bitmiyor. Her sektördeki kuruluşlar, yeni dijital içerik oluşturmanın etkinliklerini sürdürmenin önemli bir anahtarı haline geldiğini keşfediyorlar. Bu nedenle, dijital içerik uzmanlarının – her türlü farklı iş ünvanı ve yetenekleriyle – özellikle de uzaktan çalışma ve serbest çalışanların artan popülaritesiyle birlikte, artan talep görüyor. Bu tür bir pozisyona hazırlanmak için, İnternet pazarlaması, yazma, multimedya ve dijital sanatlar gibi alanlarda eğitim almak akıllıca olacaktır.
 10. Bilgisayar Sistemleri Analisti
  Bilgisayar biliminde eğitim almanın nedenleri, bilişim teknolojisi daha karmaşık hale geldikçe ve hayatımızdaki her şeyle iç içe geçtikçe çoğalmaya devam edecektir. Bu artan karmaşıklığın, giderek daha fazla organizasyonun ileride sistem analistlerine ihtiyaç duymalarının neden olacağıdır. Şirketler, (potansiyel olarak) robotlar ve yapay olarak akıllı makineler dahil en iyi donanım ve yazılımı seçmek ve uygulamak için yardıma ihtiyaç duyacaklardır. 2016’dan 2026’ya kadar bilgisayar sistemleri analistleri 449.000 iş ilanından faydalanabilir. 2018 yılında bu alanda ortanca maaş 88.740.3 dolardı.
 11. Biyomedikal Mühendisi
  Bu alandaki profesyoneller sağlık hizmeti endüstrisinde devrim yaratmaya başlıyor bile. Aslında, biyomedikal mühendisliği, ilerleyen yıllarda çalışmanızın olumlu bir etkiye sahip olmasını istiyorsanız, almak için muhtemelen en iyi kariyerlerden biridir. Ne de olsa, biyomedikal mühendisleri her türlü ileri araştırma ve geliştirmeye katılıyorlar. Örneğin, birçoğu karmaşık tıbbi cihazlar, yapay organlar, biyonik vücut parçaları ve biyolojik implantlar gibi şeyler tasarlar. 2016’dan 2026’ya kadar on yıl boyunca bu alanda yaklaşık 16.000 iş bulunması beklenmektedir. Biyomedikal mühendisleri 2018.3’te ortalama 88.550 dolarlık bir ücret aldılar
 12. Makine Mühendisliği Uzmanı
  En yeni ortaya çıkan teknolojilerin bazılarının geliştirilmesine yardımcı olmak ister misiniz? Giderek, makine mühendisleri ve makine mühendisleri, ileri robotlar, otomasyon cihazları, 3B baskı makineleri ve temiz enerji cihazları gibi şeylerin tasarım ve testlerinde yer almaktadır. 2016-2026 arasında, bu alandaki mühendislere yaklaşık 212.000 iş açabileceği ve kabaca 42.000 işin teknisyene açılabileceği öngörülmektedir. 2018 yılında, makine mühendisleri yıllık ortalama 87.370 $ maaş kazandılar. Onlara yardım eden teknisyenler 56.250.3 dolar kazandı
 13. Elektronik Mühendisliği Uzmanı
  Makine mühendisliği profesyonelleri gibi, bu alandaki pek çok kişi ileri teknolojilerin tasarlanmasına, test edilmesine ve değerlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Elektronik devre ve diğer bileşenler daha küçük, daha karmaşık ve daha güçlü hale geldikçe, en son teknolojik gelişmelerden nasıl yararlanılacağını bulmak bu profesyonellerin görevidir. Daha iyi bilgisayarlar, otomatik makineler, el tipi tıbbi cihazlar ve navigasyon ve iletişim ekipmanları gibi şeylerin geliştirilmesine yardımcı olabilirler. İlerlerken, bazıları kendi kendini süren arabalar gibi şeyler üzerinde bile çalışabilirler. 2016’dan 2026’ya kadar iş açılışlarının bilgisayar donanım mühendisleri için 51.000, diğer elektronik mühendisleri için 92.000 ve elektronik mühendisliği teknikerleri için 120.000 olması bekleniyor. 2018 yılında, bilgisayar donanım mühendisleri için medyan maaşlar 114.600 dolar, diğer elektronik mühendisler için 102.700 dolardıve teknisyenler için $ 64,330
 14. Dijital Rehabilitasyon Danışmanı
  Günde tükettiğiniz inanılmaz miktarda dijital bilgiden hiç bunalmış mısınız? Birçok insan yapar. Hayatımızın giderek daha fazlası sosyal medya ve diğer çevrimiçi aktiviteler etrafında döndükçe, çoğumuzun kullandığımız teknolojiye bağımlı olduğuna dair artan bir farkındalık var. Bu nedenle, geleceğin en iyi işlerinden biri, insanlara dijital girdilerin aşırı tüketilmesinden “detoks” yapılması konusunda yardımcı olabilir. Psikolojik danışma eğitimi almış kişiler muhtemelen bu tür bir işi sürdürmek için en iyi donanıma sahip olacaktır.
 15. Kriptopara Geliştiricileri
  Muhtemelen Bitcoin adlı dijital kripto para birimini duymuşsunuzdur. Ancak, bunu mümkün kılan temel teknoloji hakkında ne biliyorsunuz? Blockchain teknolojisi, ekonomik ve diğer işlem türlerini merkezileşmemiş, daha hızlı ve daha özel hale getirebilen dağıtılmış bir şifreleme defteri işlevi görür. Bunu anlamak biraz zor, ama birçok uzman blockchain teknolojisinin sonunda internet kadar dünyayı değiştireceğine inanıyor. Bu nedenle, blockchain teknolojisine sahip pratik hizmetlerin ve ürünlerin nasıl geliştirileceğini anlayan profesyoneller muhtemelen gelecekte de yüksek talep görecektir.
 16. Sivil veya Ticari Drone Pilotu veya Sevk Memuru
  Hükümet, dronların kullanımını düzenlemenin en iyi yolunu buluyor. Sonuçta, insanlar uzak uçuş yeteneklerinden yararlanmanın yeni yollarını hayal etmeye devam ediyorlar. Dronlar çoğunlukla askeri veya eğlence amaçlı kullanılanlar yerine, giderek artan her türlü sivil ve ticari uygulamalarda kullanılmaktadır. Örneğin, Amazon gibi şirketler insansız hava aracı paketlerini teslim ediyor. Ancak, şehir sokaklarından atığı uzaklaştırmak, hava kirliliği seviyelerini izlemek ve ulaşılması tehlikeli veya zor olan yüksek yerlerde rutin işler yapmak için de kullanılabilirler. Bu yüzden bazı şirketler ve kamu kurumları, küçük uzaktan kumandalı uçak filolarını yönetmek için uçak pilotları ve gemicilerden oluşan ekipleri bir araya getirmeye başlıyor.
 17. Akıllı Bina Teknisyeni
  Her geçen yıl daha fazla ev, ofis ve fabrika aydınlatma, ısıtma, klima ve güvenlik gibi çeşitli bina sistemlerini kontrol etmek için otomasyon teknolojisinden yararlanmaktadır. Buzdolapları gibi günlük aletler de büyüyen Nesnelerin İnterneti ‘nin bir parçası haline geliyor. Gelecekte, akıllı otomatik kontrol ve hiper bağlantılı sistemlerin özgürlüğünü ve rahatlığını benimseyen akıllı binalar tüm şehirlere hakim olabilir. Ancak bu sistemleri kurmak, bakımını yapmak ve onarmak için nitelikli insanlara hala ihtiyacımız var. Böylece HVAC teknisyenleri gibi esnaf akıllı bina teknisyenleri olmaya başlıyor.
 18. 3B Baskı Teknisyeni
  Pek çok fütürist, 3D baskı teknolojisinin (aka katkı üretimi) nihayetinde başarabileceklerinin yüzeyini çizmeye henüz başladığımızı düşünüyor. Hobiler, endüstri tasarımcıları, biyomedikal mühendisleri ve diğer insanlar zaten araçlar, yiyecek, kıyafet, günlük ev eşyaları, tıbbi implantlar ve havacılık, otomotiv ve elektronik bileşenler gibi talep üzerine imalat yapmayı deniyorlar. Bu teknoloji ilerledikçe, 3D-baskı makineleri buzdolapları ve mikrodalgalar kadar yaygın hale gelebilir. Sonunda, her ev ve iş bir tane olabilir. Ve her kasabadaki küçük, yerel 3D baskı üreticileri sonuçta büyük fabrikaların yerini alabilir. Bu nedenle, 3 boyutlu baskı ekipmanlarının bakımında uzmanlaşmış teknisyenler büyük olasılıkla artan talep görecek.
 19. Artırılmış Gerçeklik Geliştirici
  Gerçek dünya çok mu sıkıcı? Ekstra bilgi veya eğlence değeri sağlayan bazı görsel geliştirmelere ihtiyacı var mı? Bazı insanlar öyle düşünüyor. Bu nedenle, dijital gözlükleri ve bilgileri, kişinin özel dünya gözlükleri, biyonik kontakt lensler veya diğer teknolojiler kullanarak dünyayı normal algısına eklemenin yollarını geliştiriyorlar. Arttırılmış gerçeklik, her sektöre, olaya ve kamusal alana dokunacağı için herkesin kişisel ve mesleki yaşamları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, artırılmış gerçeklik geliştiricilerine, bu teknolojinin güvenli ve etkili kullanımını akıllıca tasarlamak ve planlamak için ihtiyaç duyulmaktadır.
 20. Kişisel Gizlilik Danışmanı
  Teknoloji hayatımızın giderek daha fazla yönünü geliştirip dokundukça, gizliliğimizi korumak gittikçe zorlaşıyor. Yüz tanıma ve artırılmış gerçeklik teknolojileri yaygın bir şekilde benimsendikçe daha karmaşık hale gelebilecek bir zorluktur. Yakında, herkes kimliğinizi, yaşınızı, medeni halinizi, iş yerinizi ve sabıka kaydını (varsa) otomatik olarak öğrenmeden, halka açık olamayabilirsiniz. Bu nedenle, sosyal medya ya da diğer teknolojilerin bazı temel yararlarını kaybetmeden insanların mahremiyetlerini korumalarına yardımcı olan uzmanlar muhtemelen kendilerini talep edeceklerdir.
 21. Kişisel Marka Danışmanı
  Büyük, kurulu kuruluşlar arasında bile, kısa vadeli projeler için serbest çalışan profesyonelleri işe almak, geleceğe doğru genişleyebilecek oldukça büyük bir trend haline geliyor. Aslında, pek çok fütürist çoğu işin geçici bir kontrat temelinde yapılacağı bir zaman öngörüyor. Bu doğruysa, işçilerin büyük kişisel markalar geliştirmesi ve sürekli kendini tanıtması için çok çaba sarf etmesi gerekecektir. Kişisel marka danışmanları, müşterilerinin, kamu çalışanlarını ve rekabetten uzak durmalarını sağlayan profesyonel itibarları oluşturmalarına ve sürdürmelerine yardımcı olacaktır.
 22. Robotik Servis Teknisyeni
  Gelecek yıllarda, hemen hemen her evde çamaşırhane, yemek pişirme, temizlik ve çim bakımı gibi rutin ev işlerine yardımcı olan karmaşık robotlar bulunabilir. Ancak bu robotlar muhtemelen her zaman gerektiği gibi çalışmaz. Bu nedenle, saldırıya uğrayan, çalışmaya başlayan veya çalışmayı bırakan robotları onarmak veya yeniden programlamak için uzman teknisyenlere ihtiyaç duyulabilir. Aslında, robot teknisyenleri sonunda tesisatçılar, elektrikçiler, oto tamircisi ve diğer kalifiye esnaf türleri kadar yaygın hale gelebilir.
 23. Uzaktan Sağlık Mühendisi
  Robotik ve iletişim teknolojileri daha da geliştikçe, doktorların ve diğer sağlık uzmanlarının fiziksel olarak bulunmadan hastalara danışmaları mümkün hale geliyor. Teknoloji, cerrahların robotların yardımıyla uzak operasyonlar gerçekleştirmelerine izin verecek şekilde geliştirilmekte ve mükemmelleştirilmektedir. Gelecekte, birçok uzak sağlık bakım mühendisi, fiziksel olarak bulunduğu yere bakmaksızın, hastaların neredeyse dünyadaki herhangi bir tıp uzmanı tarafından teşhis ve tedavi edilmesini sağlayan ileri teknolojinin kullanımını geliştirecek ve koordine edecektir.
 24. Kentsel Tarım Uzmanı
  Şaşırtıcı bir gerçek: Her yıl, Dünya üzerindeki kentsel nüfus yaklaşık yedi Şikago büyüklüğündeki şehirlerin eşdeğeri olarak artıyor. Bu, 2010’dan 2050’ye kadar şehir sakinlerinin küresel nüfusunun iki katına çıkacağı ve yaklaşık 5.2 milyar kişiye ulaşacağı anlamına geliyor.Ayrıca, günümüzdeki endüstriyel tarım uygulamalarının birçoğu doğal çevreye zarar vermektedir. Bu yüzden şehirlerin sürdürülebilir olması için, sofistike hidroponik ve dikey tarım yöntemlerini kullanarak kendi yiyeceklerini yetiştirmeleri gerekecek. Profesyonel şehir çiftçilerine olan talep daha da artacak ve şehir sakinleri hayatta kalmalarının yerel olarak gıda yetiştirmeye bağlı olduğunun farkına varacak.
 25. Nanoteknoloji Mühendisi
  Maddeyi atom veya molekül düzeyinde manipüle ederek, çok çeşitli yeni inovasyonları hayal etmek ve geliştirmek mümkün hale geldi. Örneğin, bu alandaki birçok insan, bağışıklık sistemine yardımcı olmak ve hastalıkları iyileştirmek için insan vücuduna kendiliğinden kopyalanan nanoyapıların kullanıldığı ve nano robotların insan vücuduna konulduğu bir gelecek öngörmektedir. Nano ölçekli teknolojiler zaten gelişmiş malzemeler oluşturmak için kullanılıyor ve bazı elektronik ve tüketici ürünlerinde (giyim eşyası gibi) kullanılıyor. Bu teknoloji geliştikçe, nanoteknoloji mühendislerinin yarattıklarının çevre veya insan sağlığı için risk teşkil etmediğinden emin olmaları gerekecek.
 26. Biomech Teknisyeni
  Biyonik uzuvlar daha sofistike olmaya devam ediyor. Bir gün, herhangi bir engelli olmayan kişilerin bile süper insani yeteneklerin tadını çıkarmak için biyomekanik eklentiler istemeleri mümkündür. Ancak teknoloji muhtemelen o kadar karmaşık olacak ki, yalnızca uzman yeteneklere sahip kişiler onu onarabilir, geliştirebilir veya ayarlayabilir.
 27. Genetik Mühendisi
  Özel olarak tasarlanmış ve siparişe göre yapılmış bebekler fikri şu anda pek çoğumuzu yumuşatabilir, ancak insanların davranışları genetik mühendislik olgunlaştıkça ve daha fazla şirket ortaya çıkan teknolojiyi ticarileştirmeye başladıkça değişebilir. Ayrıca, bu alandaki gelişmeler aynı zamanda en zorlu hastalıklarımızın bazıları için yaşlanma sürecini yavaşlatan veya hatta durduran tedavilere de yol açabilir. Çok sayıda bastırılmış talepten yararlanacak bir endüstriyi nasıl düzenleyeceğinize karar vermek hükümetlerin görevi olacaktır.
 28. Teknoloji Etiği
  İnsanlık hala yapabileceğimiz bir şey yapmamamız gerektiğini hala tam olarak öğrenemedi. Etik uzmanları, bu dersi zor yoldan öğrenmekten kaçınmamıza yardım etmeye çalışmaktadır. Yeni teknolojiler ve potansiyel sonuçları ile ilgili olarak cevaplanması zor soruları incelememize yardımcı oluyorlar. Örneğin, “tasarımcı bebekler” oluşturulmasına izin vermeli miyiz? Bir insan anne karnının dışında bir laboratuvarda tasarlandığında, büyütüldüğünde ve doğduğunda kim ebeveyn hakları vardır? Yapay olarak akıllı robotlara sahip olduğumuz haklara sahip olmalı mıyız? Diğer insanlar hakkında ne kadar bilgi edinmeye hakkımız var? Teknolojiler dünyamızı ne kadar çabuk değiştiriyorsa, sorular neredeyse sınırsız.
 29. Sanal Gerçeklik Tasarımcısı
  Çoğu insan, hiç bulunmadıkları yerleri gezmeyi ve keşfetmeyi sever. Ancak, yeni yerler görmek ve deneyimlemek için fiziksel olarak herhangi bir yere seyahat etmek zorunda değilsiniz. Tüm sanal dünyalar yaratılıyor ve destek teknolojisi, tüm duyularınızı kullanarak onunla etkileşime geçmenizi sağlayacak. Birçok VR kullanıcısı, gerçek dünyada asla deneyimleyemeyecekleri maceralar yaşarken diğer insanların sanal avatarlarıyla derin ilişkiler kurabilir. Bu teknoloji geliştikçe, neyin gerçek olduğunu ve neyin fantezisini birlikte bulanıklaştırmaya başlayacağını öğrenir. Yetenekli VR tasarımcıları, VR geliştiricileri daha sofistike, gerçekçi ve yaratıcı sanal deneyimler için artan bir talebi karşılamak için yarışırken çok aranabilir.
 30. Sorun Çözme Yarışması Direktörü
  Bazı insanlar, kazananlar için büyük para ödülleriyle yarışmalar yaratarak, insanlığın en büyük sorunlarına yönelik çözümlerin keşfedilebileceğine inanmaktadır. Yoğun araştırma ve geliştirmeyi teşvik ederek, başka türlü varolmayacak yeni akıllı ve yaratıcı insan ekipleri oluşturulmuştur. XPRIZE muhtemelen bu tür teşvik edilen rekabetlerin en ünlü örneğidir. XPRIZE Vakfı, yetişkin okuryazarlığı, daha güvenli topluluklar, uzay araştırmaları, küresel eğitim, yapay zeka, tatlı suya erişim, okyanus araştırmaları ve karbon emisyonlarıyla mücadele gibi zorluklarla ilgili yarışmalar yürütmektedir.7 Bu nitelikteki yarışmalar daha hızlı çarpabilir, Bu, onları üretebilecek ve yönetebilecek profesyonelleri gerektirecektir.
 31. Sentetik Biyoloji Mühendisi
  Bu alandaki bilim adamlarının, çiftlik hayvanlarının büyütülmesini veya öldürülmesini gerektirmeyen laboratuvarda yetiştirilmiş et ürettiklerini biliyor muydunuz? Sentetik biyolojinin sunduğu şaşırtıcı olasılıklar söz konusu olduğunda bu buzdağının sadece görünen kısmı. Moleküler biyoloji, fizik, kimya ve mühendislik bilgisi ile bu işgaldeki insanlar sonunda hiç kimsenin hayal etmediği tıbbi ve sınai buluşları sunmak için her türlü yapay organizasyonu yaratabilir veya mevcut doğal olanları yeniden tasarlayabilir.
 32. Proje Bazlı İnsan Kaynakları Direktörü
  Projeye dayalı istihdam modellerine doğru hareket eden daha fazla şirketle, bireysel projeler için en iyi serbest çalışanların seçilmesi ve koordine edilmesi için uzman insan kaynakları uzmanlarına giderek daha fazla ihtiyaç duyulması muhtemeldir. Aslında kuruluşlar, proje yönetmenlerini aynı şekilde film stüdyolarının film yönetmenleri kiralayarak da işe alabilir. Bir proje yöneticisi, mevcut tüm serbest yetenekler arasından belirli bir görev için kendi ekibini seçmekten sorumlu olacaktır. İnsan kaynakları konusundaki becerilerin yanı sıra, bu tür bir profesyonelin proje yönetimi konusunda derin bir anlayışa ihtiyacı olabilir.
 33. Hava Durumu Kontrol Mühendisi
  İklim değişikliği zaten birçok kuraklık, sel ve çeşitli ciddi ve beklenmedik hava olaylarıyla bağlantılı. Ancak iklim bilimi ilerledikçe, havayı güvenli ve etkili bir şekilde tahmin edilebilir şekillerde manipüle etmek mümkün olabilir. Jeo-mühendislik halihazırda daha küçük ölçeklerde gerçekleşmektedir. Küresel ısınmanın tüm etkilerini tersine çeviremeyebilir, ancak belirli bölgelerin onun tarafından tamamen tahrip edilmemesini sağlayacak araçları bize verebilir. Eğer bilim o kadar ilerlerse, o zaman gelecek için en iyi işlerden bazıları muhtemelen havanın kontrolüyle ilgili olacaktır.

Henüz var olmayan işler (Ama Muhtemelen Yakın Zamanda Oluşacak Olanlar)

Daha ileriye bakmaktan zevk alıyor musunuz? Dünya hızla değişiyor. Her gün yeni olanaklar ortaya çıkıyor. Bu yüzden daha fütüristik iş seçeneklerinin ne olabileceğini bilmek iyi bir fikir. Gelecek için en umut verici kariyerlerden bazıları aşağıdaki örnekler gibi meslekleri içerebilir.

34. Örgütsel Bozucu

Kurulan şirketler ve diğer kuruluşlar genişledikçe, genellikle yenilik yapma yeteneklerini kaybederler. Bu, onları sık sık kendi yollarına göre ayarlanmayan daha çevik girişimlerden rekabete karşı savunmasız hale getiriyor. Birçok fütürist, daha küçük, daha uyarlanabilir kuruluşlara yönelik bir eğilim öngördüğünden, birçok büyük şirket ve kar amacı gütmeyen kuruluş, kendilerini daha küçük rakipleri gibi nasıl daha fazla hale getireceklerini öğrenmek isteyebilir. Bir bozucunun rolü, bir organizasyonda daha fazla yaratıcılık, risk alma, işbirliği ve yeniliği teşvik eden birkaç kaotik değişiklik getirmektir.

35. Kişisel Eğitim Rehberi

Okula gitmek hala öğrenmek ve tanınmış kimlik bilgilerini almak için etkili bir yoldur. Ancak geleceğe ilerledikçe, eğitimin bugünün çevrimiçi programlarından çok daha kişiselleştirilmiş ve hatta daha uygun hale gelmesi mümkündür. Kişisel eğitim rehberleri, insanların isteğe bağlı kursları seçmelerine veya serbest eğitmenleri kullanan özelleştirilmiş eğitim planları tasarlamalarına yardımcı olmak için antrenörler ve danışmanlar olarak hareket edebilir. Ve onlar müşterilerine başarıyla bu dersleri tamamlamış ve daha fazla işveren geçerli olarak tanıyacak alternatif kimlik kazandık onay sağlayabilir.

36. Özel Vücut Parçası Üreticisi

Bir noktada, organ nakli için bekleme listeleri muhtemelen geçmişte bir şey haline gelecektir. Yakında, doktorlar, hastalarının kendi hücrelerini kullanarak yetiştirilen veya 3D baskılı olan özel organları sipariş edebilirler. Sonuçta, bilim adamları laboratuvarlarında kalpler, böbrekler ve karaciğerler yaratmada zaten bir başarı elde ettiler. Cilt, kulaklar ve diğer dış vücut parçaları bile yetiştirdiler.

37. Beyin İmplant Uzmanı

İnsan beyni inanılmaz derecede karmaşıktır, ancak insanlığın nasıl çalıştığına dair anlayışı çoğumuzun muhtemelen fark ettiğinden daha hızlı büyüyor. Nörobilimdeki hızlı ilerlemeleri bilgisayar teknolojisindeki inanılmaz ilerlemelerle birleştirirken, gerçekten şaşırtıcı olasılıklarla sonuçlanacağız. Özel bilgisayar çipleri, sanal telepati, bellek geliştirmeleri, hastalık yönetimi, duygudurum düzenlemesi, felç tedavileri ve çok daha fazlası gibi faydalar için bir gün insanların beyinlerine implante edilebilir.

38. Kişisel Mikrobiyom Yöneticisi

Bir biyoloji derecesi ile neler yapabileceğinize gelince, bu iş muhtemelen henüz bir seçenek değildir, ancak önümüzdeki yıllarda iyi bir seçenek haline gelebilir. Bilim adamları, içimizde ve cildimizde yaşayan birçok bakteri türü hakkında daha fazla bilgi edinirken, bu mikroorganizmaların sağlığımızda ve esenliğimizde önemli roller oynayabileceğini keşfediyorlar. Aslında, bakterilerin doğru dengeye sahip obezite, kalp hastalığı, kronik yorgunluk ve ruh sağlığı sorunları önleme gibi şeyler için çok önemli olabilir. Bu nedenle, kişisel mikrobiyotalarımızı nasıl yöneteceğimizi bilen uzmanlar, bugünün doktorları kadar önemli olabilir.

39. İlaç Zanaatkarı

Bugün eczane kariyer muhtemelen uzun bir süre için etrafında olacak. Ancak 3D baskı daha yaygınlaştıkça, insanlar için isteğe bağlı olarak (kitlesel üretilen ilaçları vermek yerine) hızlı bir şekilde özelleştirilmiş ilaçlar üretmek mümkün olabilir. Zanaat ilaçları, bir kişinin benzersiz genetiği, alışkanlıkları ve tıbbi geçmişi temel alınarak geliştirilebilir. Bazı farmasötik zanaatkarlar, bir kişinin kendi kök hücrelerine dayalı olarak hedeflenmiş tedaviler bile oluşturabilir.

40. Kentsel Güvenlik Koordinatörü

Daha yoğun nüfuslu şehirlere sahip hızlı değişen bir dünyada, insanları birbirlerinden güvende tutmak giderek daha zor hale gelebilir. Ceza adaleti ve kolluk uzmanları, insanların haklarını ihlal etmeden yeni teknolojilerden yararlanmanın yollarını uyarlamak ve bulmak zorunda kalacaklar. Bu, kentsel ortamlarda insan işçilerini ve robotları, yapay zekayı ve diğer ileri teknolojileri koordine etme konusunda uzmanlaşmış becerilere sahip güvenlik profesyonelleri için yeni pozisyonlara yol açabilir.

41. Yaşam Sonu Yöneticisi veya Memorializer

Kültürümüz ve ekonomimiz giderek bireylerin kişisel markalarına odaklanarak, birçok insanın, ölümlerinden önce, bugün çoğu cenaze direktörünün sunduğu türden daha abartılı olan ayrıntılı anma hizmetleri ve kutlamaları planlamak istemeleri mümkündür. Buna ek olarak, yasalar gönüllü ötenazi yoluyla hayatlarını sona erdirmek için daha fazla insan seçim vermek için değişebilir, kendisi bir düğün ölçekte özel olarak planlanmış bir olay haline gelebilir şey. Bu şu anda ürkütücü veya ahlaki açıdan sorgulanabilir gelebilir, ancak gelecekte etkinlik planlama endüstrisinin büyük bir parçası olabilir. Eğer öyleyse, büyük yaşam sonu kutlamalarını koordine etmeye ve ölmekte olan bireylerin yaşamları ve mirasları hakkında ilgi çekici övgüler üretmeye yardımcı olabilecek profesyonellere ihtiyaç duyulacaktır.

42. Hiper-Akıllı Ulaşım Mühendisi

İnsanların artık nakliye araçlarının işletmecisi olmayacağı bir geleceğe doğru hızla ilerliyoruz. Kendinden tahrikli arabalar muhtemelen sadece başlangıçtır. Daha akıllı makineler ve halihazırda mevcut veya geliştirilmekte olan birçok gelişmiş teknoloji ile, tam otomatik ulaşım ağlarının geleceği gerçek olabilir. Akıllı yolların, vakum tüplü tünellerin, maglev trenlerinin ve diğer birçok gelişmiş ulaşım sisteminin yeni bir paradigması mevcut olanın yerini alabilir.

43. Cyborg Tasarımcı

Doğal bir organizmanın en iyi yönlerini gelişmiş bir robotunkilerle birleştirerek, parçalarının toplamından daha üstün olan yeni bir varlık yaratmak mümkün olabilir. Dolayısıyla, gelecekte, insanlar doğal sınırlamalarını aşmak için kendilerini makinelerle birleştirmeye çalışırken, son derece yaratıcı cyborg tasarımcıları talep edilebilir. Diğer insan dışı sibernetik organizmalar da Sağlık, Eğlence, spor, uzay araştırmaları ve diğer birçok endüstride kullanılmak üzere geliştirilebilir.

44. Robotik veya Holografik Avatar Tasarımcısı

Sanal dünyalarda zamanlarının daha fazla harcama insanlar ile, onlar gerçek dünya ile biraz hayal kırıklığına gelebilir. Onların VR dişli giymek zorunda kalmadan sanal arkadaşları veya önemli başkaları ile etkileşim isteyebilirsiniz. Böylece, teknoloji sonunda bu sanal arkadaşların Robotik cisimlerde veya 3D hologramlarda gerçek hayattaki avatarlar olarak ortaya çıkmasına izin verebilir. Gerçek dünyada, et ve kan insanları kadar yaygın olabilirler. Ama hayvanlar ve garip uzaylı benzeri yaratıklar da dahil olmak üzere birçok farklı form alacak. Özel tasarımcılar onlar yaşadıkları sanal olanlar olduğu gibi gerçek dünyada sadece çekici veya yaratıcı özel avatarlar oluşturmak yardımcı olmak için gerekli olacaktır.

46. Uzay Turizm Rehberi

SpaceX ve Virgin Galactic gibi şirketler zaten halk için uzay seyahatini ticarileştirmek için iyi planlara sahipler. Nispeten yakın gelecekte, uzay turistleri aile tatilleri, küçük bir macera veya hatta iş yapmak için yörüngeye gidebilirler. Ay’da üsler kurulursa, onlar da oraya gidiyor olabilirler. Elbette çoğumuz astronot değiliz. Bu nedenle, insanların uzay yolculuğuna hazırlanmalarına ve yörüngede olduklarında yeni çevreye uyum sağlamalarına yardımcı olmak için özel rehberlere ihtiyaç duyulacaktır.

47. Uzay hemşire veya doktor

Uzaya gitmek her türlü farklı tıbbi zorlukları sunar. İnsan vücudu sadece sıfır yerçekimi ortamı için tasarlanmamıştır. Ve muhtemelen yapay yerçekimi yaratmak için pratik teknolojiye sahip olana kadar uzun bir zaman olacak. Bu nedenle, uzay turistlerinin izlenmesi ve bazı durumlarda Kas israfı veya uzay radyasyonuna maruz kalma gibi koşullar için tedavi edilmesi gerekecektir. Uzman doktorlar ve hemşireler büyük olasılıkla dünya atmosferinin ötesinde geziler alacak birçok sıradan insanlar bakmak için uzayda uzun konaklamalar için gerekli olacaktır.

48. Depolama Solucan Operatörü

Dünya’nın sonsuz bir doğal kaynak kaynağı yoktur. Dünyanın hızlı sanayileşmesi, bazı mayınlı kaynakların eksikliğine neden olmaya başlıyor. Son birkaç on yıl içinde, Dünya’dan çıkarılan birçok kaynak nihayetinde tekrar toprağa verildi-depolama alanlarına. Attığımız ürünlerin çoğu, endüstrilerin yeni ürünler üretmek ve çalışmaya devam etmek için ihtiyaç duydukları değerli unsurları içerir. Bu nedenle, bu öğeleri dünyanın birçok depolama alanından çıkarmak için çözümler geliştirilmelidir. Bazı fütüristler, kısmen insanlar tarafından işletilen Robotik solucanların, çöplüklerin ve elde edilen boşlukları iyi kalitede toprakla doldururken değerli kaynakları çıkardıkları bir geleceği öngörüyorlar.

49. Soyu Tükenmiş Türler Revivalist

İnsan eylemleri çeşitli bitkilerin, hayvanların ve mikroorganizmaların yok olmasına neden olmaya devam ediyor. Çoğu durumda, bu türlerin dünya ekosistemlerinin sağlığı için ne kadar önemli olduklarını fark etmiyoruz. Zoologlar ve diğer bilim adamları yok oluşların yaygın ekolojik etkileri hakkında daha fazla bilgi edinirken, birçok türün insanların dayandığı ortamları desteklemede kritik rol oynadığı açıkça ortaya çıkıyor. Bu yüzden tehdit altındaki türlerin korunması genellikle önemlidir. Fakat bilim aynı zamanda soyu tükenmiş olan türlerin bir kısmını geri getirebileceğimiz ve onları doğal ortamlarına yeniden entegre edebileceğimiz noktaya da ilerleyebilir

50. Android İlişki Danışmanı

Hala insan zekasına sahip bu tarihi robotlar edememek uzun bir yol geldik. Ancak bazı bilim adamları, yapay zekanın sonunda bunu mümkün kılmak için yeterince ilerleyeceğine inanıyor. Eğer olursa, sosyal sonuçlar muazzam olabilir. Yapay olarak akıllı robotlarla Romantik ilişkiler kurmaya karar veren insanlar, karmaşık kültürel beklentilerde gezinmek ve potansiyel tehlikelerden kaçınmak için muhtemelen bol miktarda uzman tavsiyesine ihtiyaç duyacaklardır. Otonom makinelerin insanlardan daha akıllı hale geldiği gelecekte tekilliğe-teorik noktaya ulaşırsak bu özellikle doğru olacaktır.

51. Zihin Transferi Uzmanı

Evet, bu işgal çok zor geliyor. Ancak bazı uzmanlar bunun bir gerçek olabileceğini düşünüyor. Bu yüzyılın sonundan önce, bir insan zihnini bir bilgisayara yüklemek ve daha sonra aynı veya farklı insan beynine geri aktarmak için saklamak mümkün olabilir. Bazı insanlar zihinlerini kendi klonlarına, yapay beyinli sentetik organizmalara veya bilinçlerini genişletmek için tasarlanmış özel sibernetik robotlara aktarmış olabilirler.


By admin

I am a mechanical engineer, entrepreneur and researcher in some technical engineering and programming fields

You cannot copy content of this page
RSS
Follow by Email
Share
%d blogcu bunu beğendi: