7 Büyük Fikir Oluşturma Tekniği

İyi bir fikir ile büyük bir fikir arasındaki farkı ne oluşturur? İyi fikirler zamanın tümünden gelir ve insanlara günlük hayatlarında ve işlerinde ufak problemlerine yardım etmektedir. Büyük fikirler daha az sıklıkla görünür ve gerçekleştirmek için daha fazla bir uğraş gerektirmektedir. Büyük fikirler yüksek ödemeli beyin takımı kişilerin gerekli bir sonucu değildir. Bunlar yeni şirketlerin işlerinde tutunmalarına yardım eden ilham kaynaklarının beklenmeyen anlarıdır.En büyük mücadele büyük fikirler oluştururken kendinizi, beyninizin büyük bir kısmını işgal eden geleneksel düşünce durumlarınızdan serbest bırakmanız durumunda olmaktadır. Burada 7 adet aklınızı açmak için ve büyük fikir üretmeniz için bir takım öneriler bulunmaktadır.

 

1.Gözlem Seanslarına Katılmak

Büyük fikirler bir boşluktan oluşmaz. Beynimizi yeni ve yaratıcı yollar ile çalıştırmanın, düşündürmenin bazı yollarını bulmamız gerekmektedir. Beynimizi farklı düşünebilmesi için bir takım spesifik seanslara sokmak için zaman harcamalıyız.. Bir New York ‘lu olarak benim en çok sevdiğim yöntem insanları izlemektir. Manhattan’dan basit bir yürüyüş, yeni ve biraz farklı düşünebilmem için bana heyecan verici bir aktivite ve davranış kazandırdı. Herhangi bir yerel alan, alışveriş merkezi ya da hayvanat bahçesi aynı durumu bizlere yaşatabilir.

2.Normal Alanınızın Dışında Sosyalleşin

Aynı arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız ile takılmanız düşünmenizi monotonlaştırabilir. Linkedin gibi sosyal ortamların avantajını kullanın ve biraz heyecan verici görüşmelere başvurun. Yeni insanlar sizin her düşünce kalıbınızı ve eski hikayelerinizi bilmez, bu yüzden siz varolan içten hallerinizi tekrar ziyaret edebilirsiniz. Canlandıran perspektifler yeni düşünceyi oluşturmanız için size yardım edecektir ve muhtemelen bir yıldırım arkı ya da iki tanesi olarak.

3.Daha Çok Kitap Okuyun

Kitaplar yeni düşünceler oluşturabilmeniz için ve büyük fikirleri canlandırma konusunda muhteşemdirler. Uzun zamandır, fazla okumadım. Kendi rutin durumuma iş dünyası kitapları eklediğim zaman, bu bana daha çok öğrenmem için yardım etti ve düşünme yollarımı genişletti. Fakat kısa bir zaman önce, kurgu ve tarih okumaya yeniden devam ettim. Bu hikayeler benim günlük akıl alanımdan beni aldılar, benim fikir jeneratörümü aktif hale getirdiler. En azından bir roman için bile vakit bulamıyorsanız, bir kitapçıya gidin ve araştırmak için bir saat harcayın. Çok sayıda fikir canlandıran bir ortam bulabileceksinizdir.

4.Rastgele İnternette Gezinin

Aradığınız şeyi biliyorsanız “Google” büyük bir avantajdır, fakat fikir oluşturmak için en iyi yol umulmayan öğrenilme ile olmaktadır. Her hafta bir saat zaman ayırın ve internette gezinin. “I am feeling Lucky”  butonuna Google sayfasından basın oradan başlayın. En enterasan ve anlaşılması güç referansları tutun gezinirken ve beyninizi bir miktar esnetin.

5.Düzenli Bir Günlük Tutun

Günlük; düşünceleri, duyguları ve hayatınızın tarihini kayıt etmek için büyük bir yoldur. Bu aynı zamanda fikir oluşturma alışkanlığınızı yapılaştırmanız ve geliştirmeniz için büyük bir yoldur. Eğer günlük tutmuyorsanız, bugün başlayn. Eğer yapıyorsanız, her giriş yazınızdan sonra şu notu düşün: “Bugün için benim en yeni fikrim şudur!”

6.Meditasyon Yapın

Hergün aklınız ilgili alanınızla ve düşüncelerinizle dolu bir şekilde iken büyük fikirler oluşturmanız zor olabilir. Sessiz bir ortama ihtiyacınız bulunmaktadır. Meditasyon günlük işiniz ve stresinizden aklınızı temizlemeniz konusunda size yardım edebilir. Ondan sonra geleceğinize sakin bir şekilde konsantre olabilirsiniz ya da dünya meselelerini çözebilirsiniz. 2 saat uzunlukta seanslar kullanabilir ve yakın bir zamanda yeni fikirlerin aktığını görebilirsiniz.

7.Bünye için Spor Yapın

Bünye yaratıcılık üretmektedir. Basit egzersizler beyninizin daha büyük fikirler üretebilmesi için çalışmasını konsantre bir şekilde sağlamaktadır. En önemli önerim Baylor Üniversitesinden  Profesör Dr. Blaine McCormick den geliyor. Bir arkadaşınız ile 10 dakika süre içinde 42 tane fikri spesifik bir konuda ya da problem üzerine düşünün. Yalnızca 30 veya 35 civarı yapabilirsiniz fakat sorun değil. Aslında en azından 2 ya da 3 tane süper fikri listeye almış olduğunuzu görebilirsiniz.

Tüm bu metotlar zaman ve enerji planlaması gerektirmektedir, fakat bu büyük fikirlere giden yoldur. Beyninize sizin için çalışması için zaman ve yer vermelisiniz. Bu metodların herhangi birini denerseniz, bir ya da iki tane büyük fikir ile karşılaşabilirsiniz. Mutlaka bu fikirleri not alın ve yükümlülüğünüzün planını belirleyin. Yapmak size kalmıştır.

Extra Bilgi için Beyin Bilimci Hennick Beck ‘i izleyebilirsiniz!

Kaynak: https://www.inc.com/kevin-daum/7-ways-to-generate-great-ideas.html

By admin

I am a mechanical engineer, entrepreneur and researcher in some technical engineering and programming fields

You cannot copy content of this page
RSS
Follow by Email
Share
%d blogcu bunu beğendi: