Bilime Göre -Yaratıcılığın Sırrı

Vincent Van Gogh’un resmi “Yıldızlı Gece” ( The Starry Night) ya da Albert Einstein’ın uzay-zaman teorisi ile çok şaşırmış olsanız da olmasanız da, her iki büyük çalışmanın da büyük yaratıcılık düzeyi gerektiren şeyler olduğu konusunda büyük ihtimal ile hem fikir olurdunuz. Hayal gücü bizleri “Tür” olarak öne süren şeydir. Bu dünyamızı genişletir ve bizlere, yeni fikirler, icatlar ve buluşlar getirir.

Fakat, hayal etme yeteneğimiz için neden çok dramatik bir şekilde bu bize farklı görünür. Ve kendinizi daha hayalperest yapmak için eğitebilir misiniz? Bilim bazı cevaplar ile gelmektedir, bunlar 3 ana birbirine bağlı tipte hayal gücüne bağlıdır.

Yaratıcı Hayal Gücü

Büyük bilim insanları ve sanatçıların üstün özelliklerden biridir. Bu kişiler dünya geneli büyük çalışmalar ve sanat eserleri oluşturmuşlardır.Bir opera eseri yazmak ya da çok önemli bir keşifte bulunmak gibidir. Bu her günlük yaratıcılıktan farklıdır, mesela günlük problemlere yaratıcı çözümler bulmak gibi ya da bir takım araçlar yapmak gibidir.

Yaratıcı ilham herkesin bildiği gibi anlaşılması zordur. Yaratıcılığı eğitebilmek ya da yaratıcılık durumunu teşvik etmek bu yüzden bir çok sanatçının ve bilim adamının amacıdır.

Fakat bu mümkün müdür? Bazı kişiler diğerlerine göre daha fazla yaratıcılığa sahiptir. Artık, araştırmalar yaratıcı hayal gücü çevremiz sayesinde arttırılabilir ya da basitçe bir çok sıkı iş önümüze koyulduğu zaman da olur. Örneğin, yaratıcı deneylerden ortaya çıkan durumlardan çocuklar haberdar olduğu zaman ya da çevrelerindeki biraz daha bu konuda yetenekli kişilerden etkilendikleri zaman bu çocuklar bu kabiliyetlerini geliştirebilirler.

Yaratıcı hayal gücü için 2 tip faz vardır. “ Iraksak Düşünme” geniş bir çeşitlilikte düşünme yeteneğidir, her biri bir şekilde ana probleme ya da konuya bağlıdır. Bu hızlı ve otomatik bir şekilde “Sezgisel Düşünme” tarafından desteklenme eğilimindedir. Daha sonra “Yakınsak Düşünme” ana problem ya da konu içinde kullanılabilirliği açısından size fikirleri sonuçlandırmanız için yardım etme konusuna ona ihtiyaç duyacaksınız.- yavaş ve tasarlanmış bir şekilde- doğru kararı seçmemiz için bize izin vererek.

Bu yüzden o büyük çalışmayı, arkadaşlarınızla bir çok beyin fırtınası seansı ile ya da yaratıcı düşünce ya da yazılar hakkında ders alarak yazmak isterseniz, bu size yeni fikirler ile gelmeniz konusunda yardım edecektir.

Fakat, yeni bir tanesini seçmeniz konusunda gerektiği kadar yardım etmeyecektir. Bunun için, araştırmalar ilk gereksinimlerin aslında maruziyet ve deneyim olduğunu önermektedir. Ne kadar uzun süre çalışırsanız ve bir alanda bir konuyu öğrenirseniz, ve önemli olarak bir çok yanlış yaparsanız-böylece çok daha iyi bir şekilde sezgisel olarak yeni fikirler ile gelebilir ve analitik olarak doğru olanı seçebilirsiniz.

Yaratıcı başarı bu yüzden aslında düşünülecek önemli bir şey bulmak değildir. Mikrobiyolojist Louis Pasteur ’un dediğine göre, “Talih hazırlanmış aklı desteklemektedir.” Bu aynı zamanda sanata uygulanabilir, Pablo Picasso’nun önerisi olarak: “Bir profesyonel gibi kuralları öğren, böylece onları bir sanatçı gibi kırabilirsin!”

Fantastik Hayal Gücü

Bir çok insan için, bir fikir tarafından tamamen zaptedilmiş olan yetenek başarılı, yaratıcı bir projeyi sonlandıran anahtardır. Bunun için, bilim adamlarının söylediği “Fantastik Hayal Gücü” ne ihtiyacınız var, büyük ihtimal ile fantezi eğiliminiz ve hayalperest dalışlarınızla tahmin edilebilir. Bunlar sizin, canlı ve gerçek fantazilerinize sahip olmanız için gereken eğiliminizi ve hayal dünyalarındaki emiliminizin seviyesini etkili bir şekilde tanımlamaktadır

Ancak, verilen fantastik hayal gücü hayallere dalmayı arttırabilir ve günlük zorunluluklardan sizi alıkoyabilir, ilk bakışta istenilen sahip olunulması gereken  yeteneğe benzememektedir. Karanlık tarafı bile bulunmaktadır, gerçeklikten kaçması ile travmatik olaylara cevap olarak artış eğilimi gösteren birinin fantastik hayal gücüdür.

Fakat, bir takım avatajlar vardır. Fantezi sorumluluğu çocuklarda, yaratıcı hayal gücü, öyküsel yetenek ve perspektif alımının artması ile bağlantılıdır. Yetişkinler için, bu hafıza bütünleşmesini ve yaratıcı problem çözme ve planlamasını geliştirmek için yardım etmektedir.

Bu geliştirebileceğiniz bir yetenektir aynı zamanda. Araştırmalar, hayatta daha sonra yüksek seviyede fantezi eğilimine sahip olan rol yapma ve numara yapma oyunlarına katılmaları için aileleri tarafından çocukların cesaretlendirildiklerini göstermektedir. Ve hiçbir zaman başlamak için geç değildir-amatör sanatçılar yüksek düzeyde fantastik hayal gücüne sahip olarak bilinir.

Olaylara Dayanan Hayal Gücü

Olaylara dayanan hayal gücü, fantastik hayal gücü ile benzerdir fakat ağırlıklı olarak aklımızın gözü ile canlandırdığımız hayali detaylara nazaran gerçek-olaylara dayanan hafıza detaylarını kullanır.

Bu kişileri alternatif geçmişler, daha iyi hayal etmeleri için ve hatalarından öğrenmelerine yardım eder ya da geleceklerini hayal etmelerini ya da onlar için hazırlanmalarına yardım eder. Şuana kadar yapılmış bu ufak araştırma, geleceği hayal ettikleri zaman yüksek düzeyde görsel kapasiteye sahip bu kişilerin daha duyusal detayları deneylediklerini göstermektedir.

Dahası,  ”Hayal et ve olacak” anlayışını söyleyen kişisel gelişim kitaplarına rağmen , aslında bu ne yapıyor olduğunuzun tersidir. Gelecek için mantığa aykırı olarak en iyi hazırlanma süreci hayal etmektir- getirisini değil- dilediğiniz gelecek olayı için. Bir çalışma, öğrencilerin talep edilen getirileri hayal ettikleri zaman , bunların getirilerinin sürecini hayal etmiş olan öğrencilere nazaran daha az etkili bir şekilde performans gösterdiklerini göstermiştir. Belki, yeni yıl hazırlıkları için aklınızda tutmanız gereken bir şey vardır?

Belirli seviyelere kadar hepimiz hayalperest yeteneklere sahibiz, ve onsuz insanoğlunun nerede olabileceğini hayal etmek zordur. Bu yüzden, aslında sizi bir yerlere götüren o eserleri yazıyorsanız, bunu denemeye devam edin. Yaratıcılığı arttırmak için bir çok yol bulunmaktadır, oyunla, sporla, önemli deneyimlerle. Bu hakikaten sizi akıllandıracaktır.

Einstein’ın bir sefer dediği üzere, “Zekanın gerçek bileşeni onun bilgi olmaması, fakat hayal gücü olmasıdır!”

Kaynak: https://theconversation.com/the-secret-to-creativity-according-to-science-89592

Hayal Gücü üzerine Ted Konuşması

By admin

I am a mechanical engineer, entrepreneur and researcher in some technical engineering and programming fields

You cannot copy content of this page
RSS
Follow by Email
Share
%d blogcu bunu beğendi: