Bilimsel Konu Bulma Üzerine Bir Takım Teknikler ve Teknik icraatlar Listesi!

Mevcut gelişen teknoloji, küresel ticari rekabet ve innovasyondaki ilerlemeler dünyada bilimsel çalışma ortamında rekabet gittikçe artmaktadır. Burada bir alanda uzmanlaşma, bunun yanında bir alan daha kapabilmek ya da bir çok alanı etkileyebilecek “Yapay Zeka” gibi alanlar ile aşina olmak hepimize çok daha kaliteli bilimsel gelişim sağlayacaktır.

Burada ülkemizin ulusal ve küresel menfaatleri çerçevesinde bilimsel kalkınma temelli çalışmak her Türk Gencinin bir anlamda ülkesine bilimsel katkı yapabilme temelli bir çeşit “Katma Değer Üretme” vizyonu olarak görev gibidir. Ülkemizin her birimize sağladığı hizmetlerin karşılığını ülkemize geri kazandırmak temelli, hatta bunu katlı bir şekilde memlekete kazandırma hırsı hepimizin ortak ideası olsun inşallah.

Burada yaş ilerledikçe, insan okuyup araştırdıkça, insanın bulunduğu bilimsel ortamın yardımıyla birlikte insan bir çeşit bilimsel bir bilinç ve karakter anlamında olgunlaşma kazanabilmektedir. Bu zamandan sonra insan için hayatta önem arz eden hedefleri değişebilmektedir. Bu konuda memlekete eser bırakabilme, büyük bilimsel çalışmalar yapabilme, memleket kalkınmasına katkıda bulunmak temelli stratejiler ile insan hareket edebilmektedir. Bir takım büyük yardımları diğer insanlardan beklemekten ziyade aslında dibimizdeki, her evde artık mevcut teknoloji ile olan bir bilgisayar ve internet ortamı ile aslında bir çok teknik icraat yapılabilmektedir. Şuradan Teknik Bilimsel İcraatları Listeliyorum:

 1. Bilimsel makale, seminer, konferans, bildiri yapmak
 2. Bilimsel teknik proje yapmak
 3. Bilimsel patent/faydalı model ürünleri çıkartabilmek
 4. Arge, ürge çalışmaları yapabilmek
 5. Bilimsel Yarışmalara çalışma gönderebilmek
 6. Bilimsel sunumlar, köşe yazıları, araştırma önerileri, raporları yazabilmek
 7. Teknik alanınıza yönelik spesifik konularda bilimsel kitap yazabilmek
 8. Bilimsel bir alanda ders anlatabilmek, sempozyumlara katılıp sunumlar yapabilmek

Şimdi de bilimsel çalışma yapma amacıyla bize çalışmalarımızı çıkartabilmek için gerekli olan “Bilimsel Konu Bulma” üzerine bir takım önerilerimi paylaşmak için önerilerimi listeliyorum arkadaşlar:

 1. Yabancı ülkelerin bilim portalları var oralardan, biraz değiştirip konu çıkartabilirsiniz
 2. “Science buddy” gibi daha çok ufaklıklar için olan sitelerden orta ölçekte kendinizi geliştirmek için o projelerin daha büyüklerini düşünebilirsiniz
 3. Literatürden alanınızı takip ederken orada bazı bölümlerde açık var ise o alanı çalışma yaparak doldurabilirsiniz
 4. Son çıkan teknolojinin 1-2 versiyon üstünü tahmin edip geliştirme düşünebilirsiniz
 5. Görsel olarak youtube gibi, pinterest gibi ürünlerin listesi gibi olan sayfalardan mevcut kullanılan ürünler ve listesinden yeni gelişmiş versiyonları düşünebilirsiniz
 6. İnnovasyon da ürün fikri var, bunda 5 adım mevcut, yabancı üniversite derslerinden proses gösterilmiş…buradan o adımlardan ürün fikri üzerinden oynayabilirsiniz burada direk ürünü açıklayan kısa “keyword”ler ile tanımlama yapabilirsiniz… mesela “swarm drone” ya da “sürü drone”
 7. Ticaret üzerine sanayi ürünleri var onları araştırıp ürün teknik resmini çizip cad ortamında üzerinde beyin fırtınası yaparak geliştirme düşünebilirsiniz…
 8. Araştırma ile bir alanda çok bilgi toplayıp, ürünü, sistemi, hizmeti bunlar üzerinden innovasyon düşünebilirsiniz
 9. Patent faydalı model arama motorları veri tabanları gibi ürünlerin sınıflandırılması ve buralardan mevcut geliştirmeleri araştırıp, daha iyilerini düşünebilirsiniz.
 10. Bilim üzerine alanınıza yönelik bilim portalları “Scientific Portals” diye taratıp google’dan mevcut gelişmelerden haberdar olabilir,yeni bilimsel çalışma konuları çıkartabilirsiniz. Mevcut gelişmelerin eksik kaldığı yönler ya da daha ileri modelleri üzerine kafa yorup yeni konular tabiki çıkabilir. Şuradan bir teknik bilimsel portal örnek vermek gerekirse: http://highwire.stanford.edu/lists/portals.dtl
 11. Fikir üretme teknikleri, beyin fırtınası teknikleri, düşünme teknikleri, araştırma teknikleri, innovasyon teknikleri, arge ve ürge süreçleri bunlar konu bulmanızı hem hızlandırabilir hem de daha verimli efektif konular bulmanızı sağlayabilir. bakınız: “idea generation” “brainstorming techniques” “creativity” “creative thinking” “thinking skills” “innovation techniques” “research techniques” “creative engineering” “idea engineering” bu gibi…kendiniz de literatürden “keyword”ler üzerinden başka teknikler tabiki bulabilirsiniz.

Burada genel olarak kendi şahsi kullandığım ve verimli sonuçlar aldığım araştırma temelli çalışmalarımda önüme çıkan bir takım kısa yolları paylaşmak istedim. Genel olarak insan bilgi anlamında dolu olup, çalışma yönünden verimsiz olabilir, konu açısındna zengin, bilgi anlamında verimsiz olabilir. Artık bu tür konuları çözmek kişinin kendisine, ve uzmanların yardımına bağlıdır. Kendinizi SWOT analizi açısından artılarınız ve eksileriniz üzerinden test edebilir işlerinize yönelik az verimli olduğunuz yönlerinizi tespit edebilirseniz çok daha başarılı olabilirsiniz.

(Bu bilimsel araştırma yazımda kendi yorumlamalarım ve internet kaynaklarından aşağıdakiler mevcuttur.)

KAYNAKLAR:

By admin

I am a mechanical engineer, entrepreneur and researcher in some technical engineering and programming fields

You cannot copy content of this page
RSS
Follow by Email
Share
%d blogcu bunu beğendi: