Bir Takım Beyin Fırtınası Teknikleri

İnternetten yaptığım araştırmalar sonucu bulduğum bir takım “Beyin Fırtınası Tekniklerini sizlerin hizmetine buradan sunacağım…

Zaman Yolculuğu: Bu işle eğer başka bir zaman diliminde olsaydın nasıl mücadele ederdeniz? 10 yıl önce? 100 yıl önce? 1000 yıl önce? 10000 yıl önce? Gelecekte nasıl olabilirdi? 10 yıl sonra? 100 yıl sonra? 1000 yıl sonra? 10000 yıl sonra?

Işınlanma Tekniği: Başka bir yerde olsaydınız bu problem ile nasıl mücadele ederdiniz? Farklı bir ülkede? Farklı bir coğrafik yerde? Farklı bir uzayda? Farklı bir gezegende? Nasıl bu problemi çözerdiniz?

Öznitelik Değişimi: Bu sorunun çözümünü farklı bir cinsiyette olsaydınız nasıl düşünürdünüz? Farklı bir yaşta? Farklı bir ırkta? Farklı bir entellektüelitede? Farklı bir boyda? Farklı bir ağırlıkta? Farklı bir milliyette? Farklı bir akıl sağlığı durumunda? Her bir öznitelik değişimi ile, yeni bir perspektiften düşünce yapısına bilinçaltından ulaşabilirsiniz!

Rol Fırtınası: Başka biri olsaydınız bu sorununun çözümü için ne düşünürdünüz? Anneniz olarak? Öğretmeniniz olarak? Yöneticiniz olarak? Eşiniz olarak? En iyi arkadaşınız olarak? Düşmanınız olarak? Ve bu gibi benzer yöntemler ile…

Iconaclast Figürler: Bu yan ürün tipinde bir rol fırtınasıdır. Geçmişin ikon bir figürü olsaydınız ne düşünürdünüz? Buda? Hz.İsa? Krishna? Albert Einstein? Thomas Edison? Mother Theresa? Prenses Diana? Winston Churchill? Adolf Hitler? Şuanki zaman için bu nasıl olabilirdi? Barack Obama? Steve Jobs? Bill Gates? Warren Buffet? Steven Spielberg? Ve benzeri kişiler… Şuanki durumunuz için nasıl düşünebilirdiniz?

Süpergüçler: Bu da yan ürün bir rol fırtınasıdır. Aniden özel bir takım güçleriniz olsaydı nasıl düşünürdünüz? Süperman? Örümcek Adam? Harika Kadın? X-Men? Hulk? Fantastik Dörtlü? Nasıl düşünürdünüz?

Aralık Doldurma: Şuanki bulunduğunuz yeri tanımlayın. Bu A noktası olsun. Ve sonra gideceğiniz noktayı tanımlayın bu da B noktası olsun. A ve B arası aralıkta olması gereken nedir? Bu aralığı doldurmanız için hangi şeyler gerekmektedir.? Bunları listeleyin, bunları bulmak için ne gerekmektedir araştırabilirsiniz.

Grupsal Fikir Üretimi: Grupsal bir beyin fırtınası yapın. Bir grup insan ile bir araya gelin ve birlikte fikir üretin. Daha çok beyin bir tanesinden daha güçlüdür! Yaratıcılığın akmasına izin verin!

Akıl Haritalama: Bir çok fikir ile uğraşırken hiyerarşik olarak bir ağaç oluşturma ve kümeleme formatıdır. Merkezde kendi hedefinizi oluşturun ve sonra farklı dallara farklı alt başlıklara ayırın ve daha fazla alt başlıklara gerektiği ölçüde ayırmaya devam edin. Source Forge yazılımı ücretsiz bir akıl haritalama yazılımıdır.

Medici Etkisi: Medici etkisi fikirlerin nasıl oluyor da alakasız başlıklar ve alanlar ile bağlantı kurduğu durumudur. Hedefinizi benzer hedefler ile farklı alanlarda ve içeriklerde yerleştirin. Paralel konuları ve çözümleri bulun. Örnek vermek gerekirse, ödül alan bir sanatçı ise hedefiniz, ödül alan şarkıcılara, eğitimcilere, oyun geliştiricilerine, bilgisayar bilimi ile uğraşanlara, iş adamlarına ve benzerlerine bakabilir araştırabilirsiniz. Aranızda hedefinizi geliştirmek için işinize uygulamanız gereken benzer özellikler nelerdir araştırabilirsiniz. Her bir başarı için ne gerekmiştir ve bu başarı faktörünü nasıl uygulabilirsiniz araştırabilirsiniz.

SWOT Analizi: Durumunuzun SWOT analizini yapın. Güçlü yönler nelerdir? Zayıf yönler nelerdir? Fırsatlar nelerdir? Tehditler nelerdir? Analiz aklınızı yeni fikirler ile bütünleştirebilicektir.

Akıl Yazımı: Bir grup insan bulun ve fikirlerini bir kağıda yazmalarını söyleyin. 10 dakika sonra, kağıtları aralarında değiştirin ve geliştirmelerini söyleyin. Herkesin diğerinin kağıdına yazması durumuna kadar buna devam edin.

Tetikleme Metodu: Mümkün olduğu sürece çokça fikir üzerinde beyin fırtınası yapın. Ve bunlar arasından en iyilerini seçin ve bunları diğerleri için tetikleyici fikirler olarak kullanın. Bunu en iyi çözümü bulana kadar devam ettirin.

Değişken Beyin Fırtınası: İlk olarak başarmak istediğiniz sonucun getirisinin değişkenlerini tanımlayın. Örnek vermek istersek, hedefiniz X kadar kişinin sitenizi ziyaret etmesini sağlamak ise, değişken “ziyaretçi sayısıdır” İkinci olarak bu değişkenin tüm olasılıklarını düşünün. Ziyaretçilerin farklı bileşenleri, cinsiyet, yaş, ırk, millet, meslek, ilgiler, bunun gibi.. Soruyu her bir farklı değişken için düşünün. Örnek vermek gerekirse, cinsiyet alanında, websitenize nasıl daha fazla bayan çekebilirim sorusu. Ya da websitenize nasıl daha fazla erkek çekebilirim sorusu. Yaş olarak, websitenize nasıl daha fazla genç çekebilirim sorusu. Ya da websitenize nasıl çok daha fazla yetişkin çekebilirim sorusu. Ve böylece devam edebilirsiniz…

Hücre: Bu değişken beyin fırtınasının ikinci kısmıdır. Listelediğiniz değişkene bağlı parametreler üzerinden, farklı yollar ile bu yapılara farklı yollar ile değişkenleri karıştırın ve çaprazlayın ve bu değişkenlere karşı da beyin fırtınası yapın. Örnek vermek gerekirse, Nasıl erkek genç insan websiteme çekebilirim sorusu ( Cinsiyet ve Yaş!) Nasıl daha fazla Amerikalı bayan yetişkinler websiteme kazandırabilirim sorusu.( Millet, cinsiyet, ve yaş)

Mücadeleci: Tüm varsayımları durumunuzda olanları listeleyin ve bunlar ile mücadele edin. Örnek vermek gerekirse, hedefiniz romantik romanınızın yayınlanması için fikir listesi oluşturmaksa, burada bir takım varsayımlarının bulunmaktadır. Tür olarak yazacaklarınız, Romantizm. Neden bu romantizm üzerine olmalı. Bu başka bir tür roman olabilir mi? Diğer bir varsayım yazının uzunluğu üzerine olabilir ki bu bir roman olucaktı. Neden bu bir roman olmalıdır? Bu bir kısa hikaye olabilir mi? Bir çok kitap olarak seri kitap olabilir mi? İşin ortası, Kitap? Bu neden bir kitap olmalıdır? Bu bir elektronik kitap olabilir mi? Mp3? Video? Bu şekilde devam edin!

Kaçış Düşünmesi: Bu bir “Mücadeleci Metodu” nun değişken bir versiyonudur. Başarmayı denediğiniz hedefin arkasındaki varsayımlara bakın ve bu varsayımların çevresinden dönün, ve yeni açılardan hedefinize bakın. Örnek vermek gerekirse, kitap satışlarından çok daha fazla kazanmak istiyorsunuz ve varsayımlarınızdan biri “İnsanlar birbirleri için kitap almak isteyebilirler” olabilir. Varsayım çevresinde dönün ve “İnsanlar okumak için kitap almazlar “olsun. Bu neye yol açar? Bu şekilde insanların kitap alma işini koleksiyon yapma amaçlı, hediye amaçlı olduğuna götürebilirsiniz. Diğer bir varsayım mesela “İnsanlar kitap okur” olabilir. Bu varsayım çevresinde dönme mesela “İnsanlar kitaplardaki çizimlere bakarlar” şekline dönüşebilir. Bu şekilde varsayımlardan dönüşünüz, hedefinizi gerçekleştirmeniz açısından  farklı düşünce gerçeklerini size sunabilir.

Tersinir Düşünme: Diğer insanların sizin probleminiz konusunda ne yapabilecekleri durumunu düşünün. Ve sonra karşıt yöntemi deneyebilirsiniz.

Karşıt Eylem Şekillenmesi: Uğraştığınız konuda ne gibi karşıt eylem kuvvetleri ile yüzleşildiğini düşünebilirsiniz. Örneğin, web sitenize daha fazla ziyaretçi girmesini istiyorsanız, iki karşıt eylem kuvveti olarak, koyduğunuz reklamlar ve sitenizin sayfasının görüntülenmesi olucaktır. Ne kadar çok reklam koyarsanız, daha fazla kullanıcı sıkılabilir ve sitenizden uzaklaşabilirler. Bu sorun için ne yapabilirsiniz düşünebilirsiniz. Bazı çözümler şunlar olabilir. 1) Sitenizin içeriğine uygun reklamlar almanız. 2) İçeriğe uygun onun bir parçası olabilecek reklamlar almanız tabiki daha iyi olucaktır.

Kaynak Yararlanabilirliği: Para, zaman, insanlar, ürünler, ya önemli değilse? Ne istediğinizi ve nasıl yapabileceğinizi kendinize sorabilirsiniz. Ne yapacağınızı da…

Sürücüler Analizi: Durumunuzda, ileri gitmenizi sağlayabilecek kuvvetler neler olabilir düşünebilirsiniz. Karşıt kuvvetler ne olur bunu da. Öncekini nasıl güçlendirebilirsiniz ve sonuncusunu nasıl halledebilirsiniz düşünebilirsiniz.

Abartma: Hedefinizi abartın, ve bununla nasıl mücadele edeceğinizi şu an düşünün ve görün. Hedefinizi genişletin. Ya hedefiniz 10 kat daha büyük olsaydı, 100 kat, 1000 kat? Hedefinizi küçültün. Ya hedefiniz 10 kat, 100 kat ya da 1000 kat küçük olsaydı? Hedefinizi katlayın. Ya hedefiniz 10 tane, 100 tane ya da 1000 tane olsaydı, ne yapardınız bunları düşünebilirsiniz.

Raslantısal Giriş Alma: Raslantısal teşvik alın, ve durumunuza bunu nasıl uygulayacağınızı görmeyi deneyin. Raslantısal bir kelime ya da fotoğrafı bir sözlükten, web sayfasından, kitaptan, dergiden, gazeteden, televizyondan alın ve bunu nasıl uygulayacağınızı durumunuz için düşünün. Ya da raslantısal bir nesneyi odanızdan, evinizden, iş yerinizden , komşunuzdan ve benzeri yerlerden alın ve durumunuza uygulayın. Bu şekilde devam edebilirsiniz.

Meditasyon: Anahtar sorunuza odaklanın ve bu “XX sorusunu nasıl çözebilirim?” şeklinde düşünün. Ya da “XX hedefimi nasıl başarabilirim?” şeklinde düşünün ve bunun üstünde meditasyon yapın. Bir kalem ve kağıt alın önünüze aklınıza gelen herşeyi not alın. 30 dakika boyunca ya da ne kadar sürerse bu işe devam edin.

En az 101 Fikir Listeleyin: Durumunuz ile alakalı en az 101 fikir oluşturun ve bunu Word dosyası olarak kaydedin. Kendinizi kısıtlamadan ne düşünürseniz yazın çılgınca bile olabilirsiniz. 101 tane yazana kadar devam edin.

Kaynaklar:https://personalexcellence.co/blog/brainstorming-techniques/

By admin

I am a mechanical engineer, entrepreneur and researcher in some technical engineering and programming fields

You cannot copy content of this page
RSS
Follow by Email
Share
%d blogcu bunu beğendi: