Bir Takım “Bilimsel Devrimler” Konusundaki araştırmalarım! Bazı İnternet Kaynakları ve Kendi Düşüncelerim

Bilimsel Devrim nedir?

Batı entellektüel geleneği anlamında en büyük kalkınma ve gelişim hamlelerinden biri “Bilimsel Devrimlerdir”

Bilimsel devrimler insanoğlunun dünyayı algılayışındaki gelişimler ve farkındalıklardan başka bir şey değildir. Bunun gibi, bu devrim başlıca epistemolojik bir yapıdadır. Bu insanın düşünme şeklini değiştirmiştir. Bu entellektüel bir girişimdir. İnsanoğlunun gelişiminde entellektüel bir birikimdir. Rönesans zamanından da öte “Bilim Devrimcileri” insanı ve doğayı anlama ve açıklama yoluna gitmişlerdir. Kopernik, Descartes, Newton, bunlar ortadoğu ve klasik dünyanın otoritesinde değişim gerçekleştirmişlerdir. Devrimler zamanı Kopernik (16.yy) ile Newton (17.yy) zamanı arasında olup günümüzün son 50 yılına kadar gelişerek gelmiştir.

Bilimsel devrime ilgi duyup bu konuda uğraş vermiş insanlardaki 2 ana özellikten biri merak, diğeri tatmin olmama duygusudur. Olaylara ve olgulara farklı yaklaşımlar ve diğer insanlardan farklı görüşler ve bilimsel yaklaşımlar bu insanlarda olabiliyor. Devrim anlamında paradigma değiştirebilmek isteyen insanların dinler, kültür ve dil anlamında bundan öte düşünmesi gerekebiliyor. Genç bilim insanlarında bu konuda ilgi yüksek olabiliyor. Tatmin olmama duygusu Prof.Dr. Hawking’in düşüncesi üzerinde “Herşeyin Teorisine ” gidebilecek bir süreç olması durumuna kadar devam etmesi gereken bir durum olarak nitelendiriliyor.

Büyük bilimsel gelişmeyi dünyaya kazandırmış bilim insanlarında da hayal ettikleri hedefledikleri bilimsel keşfi gerçekleştirmek için olabildiğince gerekli tüm bilgileri normal müfredattan da bağımsız olarak kendi bireysel çalışmalarını yaparak, araştırırak, gözlemleyerek, bir takım imgelemeler ile gerçekleştirmek mevcuttur.

Bu konuda ilginiz yüksek ise, normal eğitim hayatınız boyunca bir yandan da bu konuya yönelik temel oluşturup, yarın da önemi yüksek olucak devrimsel gelişmeler konusunda bilgi-deneyim miktarınızı geliştirmek işlerini kolaylaştırabilecektir. Genel olarak geleceğin neyi getirebileceğini tam bilemediğimiz için önümüze çıkacak fırsatlara hazırlıklı olmak bizleri yarınlarda önemli fırsatlar ile karşılaşmamız noktasında işlerimizi kolaylaştıracak, anlık ve zaman aralığına bağlı olarak o zaman diliminde temelden aldıklarımız ile bilimsel çalışmaları çok daha hızlı, verimli, ve etkin yapabilmemizi sağlayacaktır.

Bu konuda büyük keşif yapmış, teorisyenler, bilim tarihi uzmanları, matematikçiler, fizikçiler, filozoflar gibi bir çok alandan tanınmış insanların kitaplarını okumak teknik genel kültürünüzü arttıracak, sizi olaylara sorgulayarak ve bilimsel analizler ile bakmanızı sağlayacak ve bir çok insandan da olumsuz olarak etkilenmeden, yanlış bilgi ve algılar ile kendinizi meşgul etmeden hedefinize ilerlemenizi kolaylaştıracaktır.

Devrimsel ürünler, teknolojiler, deneyler, ve teoriler tarihte olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Düşüncem bunların yapısını, nasıl geliştiğini, temeldeki bilgisini, bilimsel kanıtlarını ve teorisini incelemeniz sizde ilgi uyandırabilir, merak gücünüzü arttırabilir, içinizde yüksek etki oluşturabilir, size kendinize yüksek farkındalıklar sağlayabilecektir.

Paradigma nedir: Bir takım oluşan kuramsal akıl gücünün bilim yapacak bilim insanına çalıştığı konuda idrak ve kuramsal olarak çalışmasını oluşturmasına yardım eden bilimsel yaklaşımdır. Tarihte bir çok farklı paradigma türemiştir. Son zamanlarda da en çok konuşulan konulardan biri de “Thomas Kuhn”un “Bilimsel devrimlerin yapısı” adlı eseriyle açıkladığı konulardır.

Aşağıdan kitabının linkini ingilizce bulabilirsiniz, internette hem türkçe hem de ingilizce bu alanda analiz yazıları da mevcuttur. Modern bilimin doğduğu zamanlarda bu zamana kadar bir çok küresel etki yapan çalışma ve buluş türemiştir. Ayrıca bilimsel devrimlere karşı son zamanlarda genç bilim insanlarında da ilgi anlamında artış göstermiştir. Bilim dünyasında genç bilim insanlarının çıkması bilimsel literatürün gelişimini arttıracak, daha küçük yaşta daha büyük çalışmalar yapılabilinirse, kişinin gelişimine nazaran daha büyük çalışmalar arkasından gelicektir.

GoodReads

Azquotes

WiseOldSayings

Dergipark

NobelYayın

ResearchGate

KhanAcademy

Sosyal Hizmet Uzman Portal

Stanford

Khan Academy

National Institute of Health

Medium

PsychiatryOnline

Diplomacy

By admin

I am a mechanical engineer, entrepreneur and researcher in some technical engineering and programming fields

You cannot copy content of this page
RSS
Follow by Email
Share
%d blogcu bunu beğendi: