Fikir Üretmek Bir Süreçtir: Yaratıcı Fikirlerin Arkasındaki Bilim!

Fikir Üretmek bir süreçtir: Yaratıcı fikirlerin arkasındaki Bilim!

Yaratıcı biri misiniz?

Bu soruya cevabınız evet ise birkaç paragrafı aşağıdan geçebilirsiniz. Eğer hayır ise, konuşmamız lazım.

İnsanların yeni içerikler için fikir oluşturabilmelerini zorlaştıran yaratıcılık için oluşmuş bir takım söylemlerdir. Bu bazı insanların yaratıcılığa sahip oldukları bazılarının ise olmadığı konusudur. Halbuki aslında anlaşılması gereken 2 önemli konu vardır.

Siz ne sol ne de sağ beyin kişilerdensiniz

Albert Einstein, Bill Gates ya da Steve Jobs kadar doğal bir yaratıcılığa tabiki sahipsiniz

Sol ya da Sağ beyinli insanlar ile alakalı söylenenler 1960ların ayrık-beyin çalışmalarına dayanıyor. Bu özellikteki insanlarda, corpus callosum adlı bölge bu hastalarda iki ayrı beyini bağlayan yapıdır ve bu hastalar da epilepsi nedeniyle bu yapı ayrılmıştı.

Sağlıklı insanlar için, sol ve sağ beyin birbirine bağlıdır. Dahası yaratıcı düşünce ve fikir üretmek için her ikisine de ihtiyaç vardır.

Araştırmacı Graham Wallis yaratıcı fikirler üretmek için gerekli olan beynin her çeyrek parçasını incelemiş ve süreç sırasında bir noktada her çeyrek 4 parçanın fikir üretmek sırasında aynı anda aktif olduğunu gözlemlemiştir.

Bu yüzden fikir üretmek doğal yaratıcılık için belirli bir durum değilse, fikirler nereden çıkmaktadır?

Bir çok insanın anladığı üzere “Yaratıcılık” insanın belirli fikirler ile gelmesi durumu açısından beyinde herhangi bir durumun oluşumu gibidir. James Webb Young’a göre kitabı “A technique for Producing İdeas” ‘da

“…fikir oluşumu , bir üretim hattında koşuyor gibi, bu oluşum sırasında beyin kontrol edilebilen ve öğrenilebilinen bir operatif tekniğe yönelmektedir. Bu, herhangi bir aletin etkili bir şekilde kullanılması gibi pratik olarak gelişebilecek bir durumdur.

Bu süreç nasıl görünmektedir?

Fikir oluşumu süreci için bir çok araştırma yapılmaktadır ve her biri kendine uyan fikir oluşturma modelini öne sürmektedir. Bazı noktalarda, bu konu sizlerin bireysel deneyimlerinize bağlı olur. Şimdi en popüler 3 ayrı fikir oluşturma süreçlerine bakalım ve sizlerin de anlık olarak fikir oluşturma yeteneklerini geliştirmek için bazı yönelimleri seçelim.

IR3 Fikir Oluşturma Süreci Modeli

İllinois Üniversitesindeki araştırmacılar, fikir oluşum tekniği için yaratıcı profesyoneller arasından “Tasarım Döngüsü” ile alakalı bir çalışma yaptılar. Tasarım Döngüsü, 3 ana adımdan oluşmaktadır. Fikir oluşturma,  Uygulama, ve Sonuçlandırma. Fikir oluşturma adımı;  kendi içinde 3 tane ayrı duruma ayrılır, bunlar da kendi içinde gerçek esinlenme kaynağı oluşturabilecek ayrık bir çok döngülere ayrılan ayrık kategorilerdedir.

 1. Araştırma: Problemi tanımlamak ve problemi çözmek için kaynak toplamak
 2. Göstermek: Fikirleri çizmek, modeller oluşturmak ve fikirleri test etmek
 3. Harmanlamak: Oluşumları sonuçlandırmak ve geliştirmeler yapmak
“Borrowing Brilliance” ( İhtişamı Ödünç Alma)

Bu kitabında David Kord Murray, Şef İnnovasyon Memuru iken kazandığı deneyimler sonucu fikir oluşturma konusunda 6 adımlık bir süreç oluşturmaktadır.

 1. Tanımlamak: Çözmek istediğiniz problemi tanımlayın
 2. Ödünç Almak: Aynı probleme sahip yerlerden fikirler ödünç alın
 3. Birleştirmek: Ödünç alınan bu fikirleri bağlayın ve birleştirin
 4. Kurgulamak: Birleşimleri bir çözüme ulaşması için kurgulayın
 5. Yargılamak: Çözümün zayıf ve güçlü yanlarını araştırın
 6. Güçlendirmek: Çözümün zayıf yanlarını eleyin, güçlü yanlarını geliştirin
Fikir Üretmek İçin Bir Taktik

Son olarak daha önceden andığım James Webb Young ‘a geldik. Kitabında, basit olarak fikir üretme sürecini tanımlamaktadır. Oluşturmak için basit iken, kullanmayı kabul edenler için en zor entelektüel iş tipine genellikle ihtiyaç duyulmaktadır.

 1. Öz Malzeme Toplamak: Spesifik ve genel kaynaklar bulmak için araştırma yapmak
 2. Akli olarak Sindirimi Kolay Süreç: Topladığınız öz malzemeler ile çalışın ve bağlantıları arayın
 3. Bilinçaltı Süreci: Konuyu düşünmeyin ve bilinçaltınızı çalıştırın
 4. A-ha( Farkında Varma Süreci): Herhangi bir yerden birden fikir oluşması
 5. Son Adım: Sonuçlandırmak için fikrinizle çalışın ve onu geliştirin
Fikir Üretmenin Ana Bileşenleri

İçerik takviminizi doldurmak için fikir oluşturarak 3 farklı modele gerçekten ihtiyaç duyuyor musunuz? Büyük ihtimal ile Hayır! Fakat fikir oluşturmanın çevresindeki bir takım araştırmaları anlayarak, bu size çok açık genelleştirmeleri görebilmenizi sağlayabilir. Süreç basittir, ve oraya hangi yoldan giderseniz gidin, çok açık ve önemli bazı bileşenlere sahip olmanız gerekmektedi. Şurada bana göre önemli olanları şunlardır:

Araştırın Ve Ödünç Alın

Bir çok parlak fikir yaratabilen bilinen insanlar , fikirlerin bir yerlerden geldiğine inanmaktadır. Bir yıldırım tarafından çarpılıp, bu ayın beyaz sayfalarının kapak resmini açık bir şekilde birden görmeyeceksiniz. Yeni fikirler oluşturabilmeniz için, çalıştığınız sektörü, rakiplerinizi, anahtar kelimeleri, satıcıları, alıcıları, içerik analizlerini, herhangi başka diğer şeyleri birer öz malzeme olarak elde edebilmeniz için araştırmanız gerekmektedir.

Çok bilinen tabiri caizse, Yaratıcı dehalardan Steve Jobs  demiştir ki:

“Yaratıcılık sadece bir şeyler arasında bağlantı kurmaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuz zaman,  genellikle suçlanmış hissederler çünkü gerçekten de o şeyi yapmamışlardır. Sadece bir şey görmüşlerdir. Belirli bir süre geçtikten sonra bu onlara açık bir şekilde görünmüştür.”

Gösterin/ Birleştirin/ Sindirin

Onun için hangi değerlendirme olucaksa, tüm araştırmacılar fikir üretme süreci konusunda anahtar bir durum tanımlamışlardır. Bu, bunların tam tamına şekillenmesi için fikirlerinizle çalışmanız gerektiği süreçtir. Bu takım olarak beyin fırtınası görüşmesinin sahneye gelmesi durumudur. Fikirlerinizle deneyleyin, yeni bağlantılar oluşturun, bağlantıları zorlayın, varsayımları soruşturun ve bilginizi görmek için yeni yollarla diğer teknikleri oluşturun.

Bilinçaltı Gücü

Kurgusal yaratıcı deha Don Draper bir sürece sahip olmuştur. “Sadece onu derince düşünün, ve sonra onu unutun. Ve bir fikir yüzünüze sıçrayacaktır.”

Harvard Araştırmacıları kendinizi fikir oluşturma sürecinden soyutladığınız zaman bunun etkisiz bir çözüme sabitlenmenizden kurtulmanız konusunda size yardım edebileceğini bulmuşlardır. Ne kadar uzun süre bir fikir üzerinde çalışırsanız, o kadar çok tek bir yoldan düşünme yoluyla sağlamlaşmış olursunuz. Bu 20 tane aynı konu üzerinde  ne yeni ne de enterasan içgörüler ile günlük oluşturmak gibidir. Problemden uzaklaşın, bir koşuya çıkın, uyuyun ve bilinçaltınıza yeni bağlantılar oluşturması ve yeni fikirler bulması için bir şans verin.

Değerlendirme

Bu modellerin sahip olduğu benzer olan diğer bir konu da “Değerlendirme”nin son aşamasıdır. Fikir üretmek zor bir süreçtir. Yolun %95 oranında bitirmiş iseniz, yeterince iyi olması için direnin. İçerik konusunda fikirleriniz için ham konseptlere sahip olursanız, bunları değerlendirin ve bütüne dayalı içerik pazarlama stratejinize uyması için deneyin.

Kaynak: https://www.ndash.co/blog/idea-generation-is-a-process-the-science-behind-creative-ideas

Önceki Sayfa

By admin

I am a mechanical engineer, entrepreneur and researcher in some technical engineering and programming fields

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page
RSS
Follow by Email
Share
%d blogcu bunu beğendi: