May 26, 2020

Design Visionary SCIENCE

design, engineering,creativity,intelligence,thinking, fikir, fikir üretme, kritik fikir, stratejik fikir, tasarım, mühendislik, mekanik tasarım,bilim, araştırma, kişisel gelişim, mucitlik, ürge, arge, research and development, thinking skils, industrial design

Saygıdeğer Arkadaşlar burada kendi alanım Makine Mühendisliği belirli süre de tıp alanında baya bir şey okuyorum, otoritelerden akademik kaynaklardan gündemde önem arz eden tıbbi aygıt ve cihazlar ve üretimleri ile alakalı araştırmalarımı paylaşıyorum. Burada niyetim faydalı içerik oluşturup bu küresel mücadelede sağlık riskinde elimden geleni bir sıradan vatandaş olarak yapabilme azmidir. Kendim makine mühendisliği üzerinden cihaz düşüncelerim de var. Onları araştırırken bir yandan da tıbbi konularda sıradan insanların bilinçlenmesi için bu tür yazılara devam edeceğim. Makine Mühendisliği ile Tıp götürebilirsem yapacağımı işleri insanlık odaklı tabiki toplumla paylaşacağım, benim için maddiyat 2.plandadır. Ekstra teknik bilgi lazım olursa, akademik veritabanlarından bakabilirsiniz.” Ç.Ö

Mekanik Havalandırma


Mekanik ventilatör, herhangi bir nedenle kendi başına nefes alamadığında hastanın nefes almasına (havalandırmasına) yardımcı olan bir makinedir. Birçok faydası vardır, ancak büyük bir riski enfeksiyon olunulması ihtimalidir.

Mekanik ventilatör nedir?


Mekanik ventilatör, hastanın ameliyat olduğunda veya kritik bir hastalık nedeniyle kendi başlarına nefes alamadığında nefes almasına (havalandırmasına) yardımcı olan bir makinedir. Hasta, ağızlarına ve ana hava yoluna veya trakeaya inen içi boş bir tüp (yapay hava yolu) ile ventilatöre bağlanır. Kendi başlarına nefes alacak kadar iyileşene kadar hasta için kullanılmaktadır.

Neden mekanik vantilatörler kullanıyoruz?


Hastalar artık ihtiyaç duymayacak kadar iyileşene kadar solunum işini azaltmak için mekanik bir ventilatör kullanılır. Makine, vücudun yeterli oksijen aldığından ve karbondioksitin giderildiğinden emin olur. Bazı hastalıklar normal solunumu önlediğinde bu gereklidir.

Mekanik ventilasyonun faydaları nelerdir?


Mekanik ventilasyonun başlıca faydaları şunlardır:

Hasta nefes almak için çok çalışmak zorunda değildir-solunum kasları dinlenir. Hastanın nefes tekrar normal hale umuduyla kurtarmak için izin verilen zaman hastanın yeterli oksijen almasına yardımcı olur ve karbondioksiti temizler. Stabil bir hava yolunu korur ve Aspirasyondan kaynaklanan yaralanmayı önler.

Mekanik ventilasyonun hastayı iyileştirmediğine dikkat etmek önemlidir. Daha ziyade, hastaya ilaçlar ve tedaviler iyileşmelerine yardımcı olurken stabil olma şansı verir.

Mekanik ventilasyonun riskleri nelerdir?


Mekanik ventilasyonun ana riski bir enfeksiyondur, çünkü yapay hava yolu (solunum tüpü) mikropların akciğere girmesine izin verebilir. Bu enfeksiyon riski, daha uzun mekanik ventilasyona ihtiyaç duyulduğunu ve iki hafta civarında en yüksek olduğunu arttırır. Diğer bir risk, akciğerlerin şişirilmesi veya küçük hava keselerinin alveollerinin tekrar açılması ve çökmesi nedeniyle oluşan akciğer hasarıdır. Bazen, hastalar bir ventilatörden sütten kesilemez ve uzun süreli destek gerektirebilir. Bu durumda, tüp ağızdan çıkarılır ve boyundaki daha küçük bir hava yoluna dönüştürülür. Buna trakeostomi denir. Bir vantilatör kullanarak hasta kurtarma olasılığı kabul edilirse ölüm süreci uzatabilir.

Mekanik bir ventilatöre bağlı yapay bir hava yolu olan bir hastaya hangi prosedürler yardımcı olabilir?


Emme: bu, salgıların (mukus) giderilmesine yardımcı olmak için solunum tüpüne bir kateterin (ince, içi boş bir tüp) yerleştirildiği bir prosedürdür. Bu işlem hastanın öksürmesine veya gag yapmasına neden olabilir ve izlemek rahatsız edici olabilir. Ayrıca, sekresyonlar emme eyleminden bir kan tonu geliştirebilir. Bunun solunum yollarını salgılardan uzak tutmak için hayati bir prosedür olduğunu anlamak önemlidir.


Aerosolize (sprey) ilaçlar: bir hastanın solunum tüpü yoluyla verilen ilaçlara ihtiyacı olabilir. Bu ilaçlar hava yolu veya akciğer hedef olabilir ve bu şekilde teslim edildiğinde daha etkili olabilir.


Bronkoskopi: bu prosedürde, doktor solunum tüpü yoluyla hastanın hava yoluna bir kamera ile küçük bir ışık yerleştirir. Bu, akciğerlerdeki hava yollarını kontrol etmek için çok etkili bir araçtır. Bazen doktor hastanın tedavisine rehberlik etmek için mukus veya doku örnekleri alacaktır.

Hasta mekanik ventilatöre ne kadar bağlı kalır?


Mekanik bir ventilatörün temel amacı, hastanın iyileşmesine izin vermektir. Genellikle, bir hasta kendi başına etkili bir şekilde nefes alabildiğinde, mekanik ventilatörden çıkarılırlarçıkarılırlar.

Bakıcılar, hastanın kendi başlarına nefes alma yeteneğini kontrol etmek için bir dizi test gerçekleştireceklerdir. Solunum probleminin nedeni iyileştirildiğinde ve hastanın kendi başına etkili bir şekilde nefes alabileceği hissedildiğinde, mekanik ventilatörden çıkarılır.

Hasta mekanik solunum cihazına bağlı olarak bakımını üstlenen bakıcılar var mı?


Hekim: Hekim genellikle bir anestezist, pulmonolog veya intensivist (yoğun bakım doktoru) ‘ dir. Bu doktorlar mekanik ventilasyon sanatı ve bilimi konusunda özel eğitim alırlar ve bu hastalara her gün bakarlar.

Pratisyen hemşire: Doktorun hastayı değerlendirmesine ve terapi için emir yazmasına yardımcı olur. Yoğun bakım alanlarındaki hemşire uygulayıcıları, mekanik ventilatörlere bağlı hastaların bakımında özel olarak eğitilmiştir.


Kayıtlı hemşire: Mekanik ventilasyon hastalarına bakan kayıtlı hemşireler, bu hastaların bakımında özel eğitim almıştır.
Solunum terapisti: solunum terapisti, solunum (solunum) hastalıkları olan hastaların ve mekanik ventilatörlere bağlı yapay solunum yolu olan hastaların değerlendirilmesi, tedavisi ve bakımı konusunda eğitilmiştir.


Hasta Bakım Ortağı: hasta bakım ortağı, yoğun bakım ortamında hastalara bakım yapmak için eğitilmiştir.

Dünya’da En büyük 5 Mekanik Ventilatör Firması Listesi ve Açıklamaları

the biggest mechanical ventilators firms in global world

References and More To Read Academia:

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15368-mechanical-ventilation

https://www.thoracic.org/patients/patient-resources/resources/mechanical-ventilation.pdf

https://www.johnshopkinssolutions.com/wp-content/uploads/2017/10/4-Understanding-Mechanical-Ventilation.pdf

https://www.medschool.lsuhsc.edu/emergency_medicine/docs/Basic%20Mecahnical%20Ventilation-%20Critical%20Concepts-%20pulmonary.pdf

https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?bookid=520&sectionid=41692239%20

You cannot copy content of this page
%d bloggers like this: